Reklama

Polityka i prawo

Superkomputer do walki z COVID-19 zhakowany

Fot. zdjęcie poglądowe/Argonne National Laboratory's Flickr page/Wikimedia Commons/CC 2.0
Fot. zdjęcie poglądowe/Argonne National Laboratory's Flickr page/Wikimedia Commons/CC 2.0

Brytyjski operator superkomputerów padł ofiarą cyberataku. Na skutek incydentu specjalistyczna infrastruktura została zablokowana, co skutecznie zatrzymało prowadzone badania nad koronawirusem. Naukowcy nie będą mogli korzystać ze sprzętu dopóki wszystkie problemy nie zostaną rozwiązane.

Najnowsza brytyjska usługa komputerowa ARCHER, która wspiera działania naukowców zajmujących się między innymi koronawirusem została naruszona przez hakerów. W wyniku cyberataku infrastruktura przeznaczona do tworzenia symulacji jest niedostępna i prawdopodobnie dopiero za tydzień specjalistom uda się ją odblokować – informuje serwis CyberScoop.

Zestaw superkomputerów oraz specjalistycznego oprogramowania umożliwia naukowcom prowadzenie symulacji na temat zasięgu pandemii koronawirusa. Eksperci ds. cyberbezpieczeństwa wskazują, że dane ARCHER oraz know-how były w kręgu zainteresowania hakerów od początku kryzysu zdrowotnego związanego z COVID-19.

Obecnie nie jest jasne kto odpowiada za incydent. Rzecznik brytyjskiego National Cyber Security Centre (NCSC) w rozmowie z CyberScoop podkreślił, że agencja wiedziała o cyberataku i zapewniła wsparcie w odzyskaniu zablokowanych sieci i systemów.

„Uważamy, że jest to poważny problem w środowisku akademickim, ponieważ w Wielkiej Brytanii oraz innych krajach Europy zaatakowano kilka superkomputerów” – czytamy w komunikacie na oficjalnej stronie ARCHER. Równocześnie poinformowano, że korzystanie ze specjalistycznej infrastruktury komputerowej będzie znacznie utrudnione, ponieważ nie rozwiązano jeszcze problemu.  

Komentarze