Reklama

Polityka i prawo

Strefa Gazy: Cyberataki towarzyszyły ostrzałom rakietowym

strefa gazy
Autor. Hen Mazzig (@HenMazzig)/Twitter / Tzvi Joffre (@TzviJoffre)/Twitter / Modyfikacje: CyberDefence24.pl

Między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem ponownie doszło do walk, które doprowadziły do rozlewu krwi. Prowadzono ataki rakietowe, o których szeroko rozpisywały się media. Towarzyszyły im również cyberoperacje.

Reklama

Pierwszy z cyberataków miał miejsce w zeszły czwartek - informuje The Jerusalem Post. Został wymierzony w stronę internetową Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ). Poniższa grafika przedstawia zrzut ekranu, ukazujący wygląd witryny po przejęciu jej przez hakerów.

Reklama
palestyński dżihad
Wygląd strony Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu po cyberataku.
Autor. Tzvi Joffre (@TzviJoffre)/Twitter
Reklama

Przypomnijmy, że PIJ nie uznaje istnienia państwa Izrael. Efektem są regularne wybuchy agresji i operacje zaczepne, prowadzące do braku stabilności w regionie.

Kolejny cyberatak miał miejsce dzień później. Jak informują izraelskie media (m.in. Channel 2), tym razem hakerzy uderzyli w witrynę Hamasu. Mówimy o organizacji, która uznawana jest za najważniejszą palestyńską grupę terrorystyczną, działającą w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu.

Jak dotąd żaden z aktorów (państwowych lub niepaństwowych) nie przyznał się do przeprowadzenia cyberoperacji, o których mowa. Nie wskazano również potencjalnego ich źródła.

Czytaj też

Zniszczenia i ofiary

Warto podkreślić, że incydenty miały miejsce w trakcie zaognienia sytuacji między Izraelem a palestyńskim dżihadem. Wzrost agresji to efekt m.in. aresztowania urzędnika PIJ Bassama al-Saadiego Przez siły izraelskie. Do jego zatrzymania doszło w 1 sierpnia w Jenin.

7 sierpnia weszło w życie porozumienie dotyczące rozejmu. Na skutek 3-dniowych walk zginęło co najmniej kilkunastu Palestyńczyków.

Jak wskazuje Defence24, od początku sierpnia do momentu rozejmu na Izrael wystrzelono ponad 900 rakiet, 95 proc. z tych stanowiących zagrożenie miał przechwycić Iron Dome.

Z kolei w nalotach izraelskich sił na Strefę Gazy zginął Khaled Mansour - jeden z przywódców Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.

Wspomniane cyberataki, które towarzyszyły wzrostowi napięć i wzajemnym ostrzałom potwierdzają, że cyberprzestrzeń jest nierozerwalnie związana ze współczesnymi konfliktami i wojnami. Osobną kwestią jest jednak szkodliwość tego typu działań z perspektywy wroga.

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama

Komentarze

    Reklama