Strefa Gazy: Cyberataki towarzyszyły ostrzałom rakietowym

Między Izraelem a Palestyńskim Islamskim Dżihadem ponownie doszło do walk, które doprowadziły do rozlewu krwi. Prowadzono ataki rakietowe, o których szeroko rozpisywały się media. Towarzyszyły im również cyberoperacje.
Pierwszy z cyberataków miał miejsce w zeszły czwartek - informuje The Jerusalem Post. Został wymierzony w stronę internetową Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu (PIJ). Poniższa grafika przedstawia zrzut ekranu, ukazujący wygląd witryny po przejęciu jej przez hakerów.

Autor. Tzvi Joffre (@TzviJoffre)/Twitter
Przypomnijmy, że PIJ nie uznaje istnienia państwa Izrael. Efektem są regularne wybuchy agresji i operacje zaczepne, prowadzące do braku stabilności w regionie.
Kolejny cyberatak miał miejsce dzień później. Jak informują izraelskie media (m.in. Channel 2), tym razem hakerzy uderzyli w witrynę Hamasu. Mówimy o organizacji, która uznawana jest za najważniejszą palestyńską grupę terrorystyczną, działającą w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu.
Jak dotąd żaden z aktorów (państwowych lub niepaństwowych) nie przyznał się do przeprowadzenia cyberoperacji, o których mowa. Nie wskazano również potencjalnego ich źródła.
Zniszczenia i ofiary
Warto podkreślić, że incydenty miały miejsce w trakcie zaognienia sytuacji między Izraelem a palestyńskim dżihadem. Wzrost agresji to efekt m.in. aresztowania urzędnika PIJ Bassama al-Saadiego Przez siły izraelskie. Do jego zatrzymania doszło w 1 sierpnia w Jenin.
Terrorists in Gaza fired over 400 rockets at civilians in Israel, dozens shot down by Iron Dome
— Anshul Saxena (@AskAnshul) August 6, 2022
And, these terrorists are also endangering the lives of their own citizens as some rockets have fallen short & landed in Gaza.
Israel have right to exist & the right to defend itself pic.twitter.com/3WgHT9Or8O
7 sierpnia weszło w życie porozumienie dotyczące rozejmu. Na skutek 3-dniowych walk zginęło co najmniej kilkunastu Palestyńczyków.
No matter what happens with the ceasefire, the real winner of this war between Israel and Gaza is the iron dome with a 95% success rate in shooting down rockets. pic.twitter.com/pFXLrAHlIv
— Emily Schrader - אמילי שריידר (@emilykschrader) August 7, 2022
Jak wskazuje Defence24, od początku sierpnia do momentu rozejmu na Izrael wystrzelono ponad 900 rakiet, 95 proc. z tych stanowiących zagrożenie miał przechwycić Iron Dome.
The Iron Dome saves thousands of lives. Here’s how: pic.twitter.com/jktB0lpuB2
— Israel Defense Forces (@IDF) August 8, 2022
Z kolei w nalotach izraelskich sił na Strefę Gazy zginął Khaled Mansour - jeden z przywódców Palestyńskiego Islamskiego Dżihadu.
Wspomniane cyberataki, które towarzyszyły wzrostowi napięć i wzajemnym ostrzałom potwierdzają, że cyberprzestrzeń jest nierozerwalnie związana ze współczesnymi konfliktami i wojnami. Osobną kwestią jest jednak szkodliwość tego typu działań z perspektywy wroga.
Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].
Sztuczna inteligencja w Twoim banku. Gdzie ją spotkasz?
Materiał sponsorowany