Reklama

Polityka i prawo

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP przedłużony po raz kolejny

Autor. Pixabay

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju.

Reklama

Stopień alarmowy CHARLIE-CRP (trzeci w czterostopniowej skali) zostanie w Polsce przedłużony po raz kolejny. Przyczyną jest wojna w Ukrainie i działania, jakie podejmowane są w cyberprzestrzeni.

Reklama

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia przedłużające drugi stopień alarmowy (BRAVO) na obszarze województwa lubelskiego i podkarpackiego oraz trzeci stopień alarmowy CRP (CHARLIE–CRP) na terytorium całego kraju. Stopnie będą obowiązywały do 15 kwietnia 2022 r. do godz. 23:59 - poinformowało Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Co oznacza wprowadzenie CHARLIE-CRP?

Reklama

Zgodnie z zapisami zawartymi w Rozporządzeniu Prezesa Rady Ministrów z dnia 25 lipca 2016 r. w sprawie zakresu przedsięwzięć wykonywanych w poszczególnych stopniach alarmowych i stopniach alarmowych CRP, po wprowadzeniu stopnia CHARLIE-CRP organy administracji publicznej oraz służby i instytucje zajmujące się bezpieczeństwem i zarządzaniem kryzysowym są zobowiązane do m.in. prowadzenia całodobowych dyżurów administratorów systemów kluczowych dla funkcjonowania organizacji oraz personelu uprawnionego do podejmowania decyzji w sprawach bezpieczeństwa tych systemów; przeglądu zasobów pod względem możliwości ich wykorzystania w przypadku zaistnienia ataku; przygotowania się do uruchomienia planów umożliwiających zachowanie ciągłości działania po wystąpieniu potencjalnego ataku, w tym szybkiego i bezawaryjnego zamknięcia serwerów.

"Wszelkie niepokojące i nietypowe sytuacje oraz zagrożenia powinny być zgłaszane Policji za pośrednictwem numeru telefonu 112" - przestrzegało ostatnio Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Czytaj też

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

/NB

$$

Reklama

Komentarze

    Reklama