Reklama

Polityka i prawo

Stany Zjednoczone nie są gotowe do obrony. Eksperci nie mają wątpliwości

Fot. FelixMittermeier/Pixabay
Fot. FelixMittermeier/Pixabay

Zabezpieczenia infrastruktury krytycznej USA przed potencjalnym atakiem cybernetycznym są dalece niewystarczające - stwierdzili eksperci biorący udział w ankiecie zorganizowanej podczas konferencji Black Hat. Udzielone odpowiedzi wyraźnie wskazują na możliwość przeprowadzenia paraliżującego cyberataku na USA i to już w ciągu najbliższych dwóch lat.

W maju bieżącego roku podczas konferencji Black Hat przeprowadzono ankietę wśród 315 specjalistów z dziedziny IT. Pytania dotyczyły kwestii związanych z cyberbezpieczeństwem, z czego najbardziej fundamentalną  wydaje się  możliwość przeprowadzenia ataku na infrastrukturę krytyczną Stanów Zjednoczonych.

 69% badanych, jest zdania, że w ciągu dwóch lat USA padną ofiarą skutecznego ataku. Niepokojący jest fakt, iż w porównaniu z podobnym badaniem przeprowadzonym rok wcześniej, liczba ta wzrosła, aż o 9 punktów procentowych. Innego zdania było 11% pytanych.

Przy pytaniu dotyczącym największego zagrożenia dla amerykańskiej infrastruktury krytycznej, najczęściej udzielaną odpowiedzią była agresja państw takich jak Rosja czy Chiny, co stanowiło 43% wszystkich odpowiedzi. Na drugim miejscu znalazł się brak komunikacji pomiędzy poszczególnymi podmiotami rządowymi a sektorem prywatnym, wyrażony przez 16% ankietowanych.

Wygląda na to, że amerykańska gotowość do obrony infrastruktury krytycznej stoi pod znakiem zapytania. Tylko 15% ekspertów jest przekonanych o możliwości skutecznego zapobiegnięcia uderzeniom. Większość ekspertów krytykuje działania rządu i Kongresu w tym obszarze, argumentując, że politycy nie rozumieją cyberbezpieczeństwa i są niechętni podjęciu działań dążących do zabezpieczenia infrastruktury krytycznej.

Reklama

Komentarze

    Reklama