Reklama

Polityka i prawo

Sprzątanie na Facebooku. Wykryto i usunięto kolejne działania dezinformacyjne

fot. geralt / pixabay
fot. geralt / pixabay

Facebook coraz częściej informuje o wykrywanych i usuniętych kampaniach dezinformacyjnych. Tym razem za pośrednictwem oficjalnego komunikatu  poinformowano o usunięciu czterech niepowiązanych ze sobą sieci kont, stron oraz grup, z których trzy pochodziły z Iranu natomiast jedna z Rosji. Ich działania były bardzo rozległe i wymierzone na oddziaływanie na terytorium USA, Afryki Północnej oraz Ameryki Łacińskiej.

Pierwsza z grup, działająca z Iranu koncentrowała się na zdobyciu uwagi użytkowników z terenów Stanów Zjednoczonych oraz na francuskojęzycznych użytkownikach z Afryki Północnej. Komunikat mówi o usunięciu 93 kont i 17 stron na Facebooku oraz 4 na Instagramie, które były śledzone przez 7 700 kont i obserwowały jedno lub więcej stron na Facebooku oraz 145 użytkowników obserwujących jedno lub więcej kont na Instagramie. Za pośrednictwem usuniętych kont i stron publikowano, jak przekazuje platforma, informacje o lokalnych wiadomościach politycznych i geopolityce, w tym wiadomości o osobach publicznych w USA, polityce w USA i Izraelu, wyrażane było poparcie dla Palestyny oraz poruszano tematykę konfliktów w Jemenie.

Działania drugiej z grup były bardziej skuteczne i za pomocą 38 kont i 6 stron Facebookowych oraz 4 grup i 10 kont Instagramowych zgromadziła ona około 13 500 obserwujących jedno lub więcej z tych kont oraz ponad 4 200 użytkowników było członkami przynajmniej jednej z grup. Konta Instagramowe zgromadziły około 60 000 obserwujących. Działania siatki były skierowane do użytkowników z Ameryki Łacińskiej oraz Meksyku i zajmowały się tematyką konfliktu między Iranem a Arabią Saudyjską, Izraelem a Palestyną, wojną w Jemenie a także poruszały kwestie Hezbollahu oraz sprawy krajowe, geopolityczne i związane z osobami publicznymi. Najmniej liczna siatka zarządzała zaledwie 4 kontami i 3 stronami Facebooka oraz 3 kontami na Instagramie. Za ich pośrednictwem udało im się pozyskać uwagę zaledwie 45 obserwujących na Facebooku oraz 7 300 na Instagramie ze Stanów Zjednoczonych. Również i w tym wypadku skupiono się na treściach politycznych, kwestiach rasowych, krytyce polityki USA i Izraela względem Iranu oraz kultury afroamerykańskiej i irańskiej polityki zagranicznej.

Rosyjska grupa wykorzystywała 50 kont Instagramowych oraz zaledwie jedno konto na Facebooku, za pośrednictwem których zebrano około 246 000 obserwujących przynajmniej jedno konto. Działania siatki koncentrowały się na użytkownikach ze Stanów Zjednoczonych. Grupa przekazała głównie treści wcześniej publikowane przez rosyjską Internet Research Agency, znaną jako fabryka trolli. Konta skupiały się na treściach poświęconych kwestiom politycznym, wyborom w USA, kwestiom środowiskowym, napięciom rasowym, problemom LGBTQ czy politykom.

Wczoraj Facebook zapowiedział szereg różnych działań mających na celu zwalczanie obcego wpływu poprzez ochronę kont kandydatów oraz ich zespołów a także zwiększenia przejrzystości i zredukowania dezinformacji. Zaproponowano szereg działań mających przyczynić się do zwiększenia skuteczności mechanizmów ochrony jak i czynnego zwalczania działań mających uderzyć w neutralność wyborów.

Komentarze