Polityka i prawo

Smartfony znikną z chińskich szkół

Fot. pxhere.com/CC0
Fot. pxhere.com/CC0

W Chinach wprowadzono zakaz, na mocy którego uczniowie podstawówek i gimnazjów nie mogą przynosić smartfonów do szkoły. Wyjątek stanowią osoby, posiadające pisemną zgodę rodziców na korzystanie z urządzenia. W ten sposób chiński rząd chce chronić wzrok najmłodszych obywateli i zapobiegać uzależnieniom od internetu i gier. 

Zgodnie z nowymi wytycznymi ministerstwa edukacji nauczyciele nie powinni również używać telefonów komórkowych do przydzielania prac domowych – przekazał państwowy dziennik „Global Times”.

Resort zasugerował również szkołom, aby ustawiały publiczne aparaty telefoniczne, dzięki którym uczniowie mogliby kontaktować się z rodzicami bez potrzeby używania własnych urządzeń.

Nowe reguły mają chronić wzrok dzieci i zapobiegać uzależnieniom od internetu czy gier, a także sprawić, że uczniowie skupią się na nauce – napisano w wytycznych.

Decyzja ministerstwa wzbudziła mieszane uczucia wśród chińskich internautów. Część z nich poparła zakaz, ale na platformie społecznościowej Weibo pojawiły się również opinie, że dzieci jeżdżące do szkół autobusami lub metrem powinny mieć przy sobie telefony w razie konieczności pilnego kontaktu z rodziną.

image

Źródło:
PAP

Komentarze

    Czytaj także