Reklama

Polityka i prawo

Smartfony Nokii przesyłają dane na chińskie serwery

Fot. Hermann/Pixabay
Fot. Hermann/Pixabay

Reijo Aarnio, fiński inspektor ochrony danych, chce zbadać doniesienia w sprawie rzekomego wysyłania przez urządzenia Nokii danych na chińskie serwery. Kluczowe w tym aspekcie jest bezpieczeństwo danych osobowych użytkowników.  

Fińska firma HMD Global, która produkuje smartfony marki Nokia w ramach licencji, zapewnia, że żadnych danych osobowych nie przekazuje "stronie trzeciej". Firma przyznała, że była "usterka w oprogramowaniu" jednej partii smartfonów, ale została już usunięta.

Norweski nadawca publiczny NRK ujawnił w czwartek, że wyciek danych dotyczy modelu Nokia 7 Plus i że producent "przyznał, że nieokreślona liczba smartfonów Nokia 7 Plus wysyłała dane na chiński serwer". NRK poinformował, że uwagę na problem z tymi smartfonami zgłosili mu użytkownicy, którzy zorientowali się, że ich urządzenia często łączą się z pewnym serwerem, do którego przesyłają niezaszyfrowane pakiety danych.

Nie ma konkretnych informacji na temat rodzaju danych przesyłanych na chiński serwer.

Firma HMD Global zapewniła w mailu do Reutersa, że na podstawie tych danych nikt nie mógł zostać zidentyfikowany. Problem określono jako błąd w oprogramowaniu, dotyczący "jednej partii jednego modelu" smartfona. Poinformowano, że błąd został usunięty w lutym i że w "prawie wszystkich" urządzeniach, których to dotyczyło, zainstalowana została poprawka. 

SZP/PAP

Reklama

Komentarze (2)

  1. Zygi

    Nie "Smatrfony Nokii" tylko "Smartfony Nokia", widać click bait wiedzie prym. Tak jak napisaliście w pierwszym zdaniu, to nie nokia produkuje telefony a HMD Global na licencji...

  2. rozczochrany

    Jak by przekazywały na serwery w Izraelu albo USA to pewnie uznano by że nic się nie stało XD

Reklama