Reklama

Polityka i prawo

Siatka Faradaya w kieszeni. Izraelczycy chcą zakłócić działania Szin Bet

Fot. Kristoffer Trolle/Flickr
Fot. Kristoffer Trolle/Flickr

Obywatele Izraela zakupują specjalistyczne etui bazujące na rozwiązaniach siatki Faradaya, aby podnieść bezpieczeństwo swoich smartfonów oraz innych urządzeń mobilnych. W ten sposób społeczeństwo chce zakłócić działania inwigilacyjne ze strony narodowych służb wywiadu. Jeśli skuteczność produktów potwierdzi się w praktyce, oznaczać to będzie ogromny problem dla instytucji bezpieczeństwa nie tylko Izraela, ale również innych państw, stosujących podobną politykę wobec swoich obywateli.

Izraelczycy znaleźli sposób na zakłócenie śledzenia ich mobilnych urządzeń przez izraelski wywiad Szin Bet. Według krajowych przepisów służby mogą prowadzić wzmożone operacje szpiegowskie w celu kontrolowania rozprzestrzeniania się koronawirusa w kraju – donosi izraelski dziennik The Jerusalem Post.

W ramach przyjętych procedur podmioty bezpieczeństwa rozsyłają komunikaty do osób, które mogły mieć rzeczywistą styczność z patogenem w celu poinformowania ich, że muszą poddać się kwarantannie ze względów bezpieczeństwa. System nie jest w pełni skuteczny, ponieważ – jak wskazuje dziennik – tysiące osób zostało błędnie powiadomionych.

Aby uniknąć śledzenia ze strony izraelskich służb wielu obywateli wyposażyło się w innowacyjne etui na smartfony oraz inne urządzenia, które mają skutecznie blokować sygnał, uniemożliwiając tym samym pobieranie danych z nośnika przez wywiad.

Produkt firmy Silent Pocket o nazwie Faraday został opracowany na bazie rozwiązania przewodzącej siatki (teoria linii Faradaya), której zadaniem jest blokowanie sygnałów o różnych częstotliwościach. Całość została wykończona wodoodpornym tworzywem oraz skórą z myślą o wymagających użytkownikach.

„Silent Pocket oferuje szereg produktów (portfele, torby, sprzęt podróżny, pokrowce na laptopa, etui na klucze), ale z dodatkową ochroną naszej opatentowanej technologii Faraday, która sprawia, że ​​Twoje urządzenia stają się niewidoczne i bezpieczne” – czytamy na oficjalnej stronie marki Silent Pocket.

Zgodnie z deklaracjami producenta etui jest w stanie zablokować wszystkie sygnały od sieci komórkowej, przez Wi-Fi, GPS po RFID. Izraelczycy wykorzystują tego typu produkty z myślą o zablokowaniu operacji inwigilacji ze strony Szin Bet.

„Silent Pocket blokuje częstotliwości od 800 MHz do 5 GHz, sygnały od operatora (CMDA / GSM / DCS / PHS / 3G / 4G / LTE), a także Wi-Fi, Bluetooth i GPS. Blokuje także RFID i NFC” – deklaruje sam producent. W zależności od wielkości i przeznaczenia produktów cena waha się od kilkudziesięciu do nawet kilkuset dolarów.

Innowacyjne etui pozwala użytkownikom poczuć się bezpieczniej, lecz stanowi poważny problem dla służb bezpieczeństwa. Według danych izraelskiego resortu zdrowia około jedna trzecia z 16 000 zarażonych osób w ostatnim czasie została zidentyfikowana za pomocą technologii służącej do inwigilacji smartfonów, stosowanej przez Szin Bet – informuje The Jerusalem Post. Jeżeli skuteczność innowacyjnych etui się potwierdzi, będzie to poważny problem dla władz Izraela oraz innych państw, prowadzących podobną politykę wobec obywateli.

Komentarze