Reklama

Polityka i prawo

SI2PEM już działa, umożliwia sprawdzenie promieniowania w okolicy. Przekona przeciwników 5G?

fot. Julian Tilgenkamp/ Unsplash / Domena publiczna
fot. Julian Tilgenkamp/ Unsplash / Domena publiczna

Ruszył System Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne. Umożliwi sprawdzenie przez internet poziomu natężenia pola elektromagnetycznego. „To jest potrzebny system, to dobry kierunek działania, mam nadzieję, że na tej podstawie będziemy w stanie rozmawiać w oparciu o fakty” – skomentował Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. 

Podczas wideo konferencji dla dziennikarzy minister Janusz Cieszyński – sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Mariusz Zdrodowski – p.o. dyrektora Instytutu Łączności oraz Rafał Pawlak kierownik Zakładu Badań Systemów i Urządzeń przedstawili nowy system Informacyjny o Instalacjach wytwarzających Promieniowanie ElektroMagnetyczne.

W skrócie: to platforma, dzięki której będzie można sprawdzić przez internet poziom natężenia pola elektromagnetycznego w okolicy. To możliwe za darmo i dostępne dla wszystkich obywateli. Pod adresem Si2pem.gov.pl można zobaczyć rozkład stacji bazowych. Nowy system jest odpowiedzią na m.in. pojawiające się głosy o przekraczaniu w Polsce dopuszczalnych wartości PEM i niewystarczającej kontroli ich emisji. 

Liczę, że to narzędzie pozwoli uspokoić obawy niektórych grup społecznych, związane z rozwojem technologicznym i telefonią mobilną – powiedział minister Janusz Cieszyński. Uruchamiając SI2PEM dzielimy się ze społeczeństwem funkcją kontrolną. To właśnie obywatel jest najważniejszym użytkownikiem tego systemu – dodał.

Sposób na walkę z dezinformacją o 5G?

Janusz Cieszyński, sekretarz stanu i pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa podziękował wszystkim zaangażowanym w projekt. Za wdrożenie rozwiązania odpowiadał Instytut Łączności. To jest potrzebny system, to dobry kierunek działania, mam nadzieję, że na tej podstawie będziemy w stanie rozmawiać w oparciu o fakty – skomentował Janusz Cieszyński.

Cieszyński pytany o to, czy według niego platforma będzie na tyle skutecznym rozwiązaniem, że przekona sceptycznie nastawione osoby do rozwiązania 5G odpowiedział, że „poza zorganizowanymi grupami wspieranymi przez zewnętrznych adwersarzy mamy też osoby, które są zdezorientowane, nie mają pełnej wiedzy” i to do nich skierowany jest system. Myślę, że prezentowanie faktów to podstawa do rozwiewania mitów, trudno przewidywać 100 proc. skuteczność takich działań – stwierdził minister i dodał, że „to, co robią jest transparentne dla osób, które są zainteresowane rzetelną wiedzą”.

Za projekt odpowiadał Instytut Łączności

Powstanie SI2PEM jest rezultatem projektu realizowanego przez Instytut Łączności – PIB we współpracy z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Mariusz Zdrodowski, p.o. dyrektora Instytutu Łączności, podkreślił, że za projekt odpowiada niezależna jednostka badawcza.

Budżet tego projektu wyniósł 11 mln zł; z czego 3 mln zostały wydane na serwery i oprogramowanie. W projekt było zaangażowanych 70 osób, prace trwały 2 lata. Głównym elementem tego projektu były szkolenia m.in. dla pracowników samorządowych, które trwały 2 lata i opóźniły się z powodu pandemii koronawirusa. Na szkoleniach wyjaśnialiśmy budowę i zasady działania SI2PEM, przybliżaliśmy zagadnienia wpływu promieniowania elektromagnetycznego na organizm. Jestem szczególnie dumny, że ten projekt miał miejsce w Instytucie – zaznaczył Zdrodowski.

Rafał Pawlak, kierownik Zakładu Badań Systemów i Urządzeń, poinformował, że w systemie dostępne są w tej chwili informacje na temat stacji bazowych i wyniki pomiarów pola elektromagentycznego w poszczególnych lokalizacjach. Dane są dostępne dla każdego obywatela z dokładnością do 1 mkw. Pawlak zapewnił, że „niemal 100 proc., a już na pewno 99 proc. to zweryfikowane dane”.

Mapa PEM dostępna na stronie przedstawia położenie stacji bazowych telefonii komórkowej i nadajników DVB-T na terenie Polski oraz wyniki pomiarów pola elekromagnetycznego (PEM) wykonywanych w ich otoczeniu. Wszystkie pomiary PEM realizowane są przez akredytowane laboratoria.

image
si2pem.gov.pl

SI2PEM gromadzi informacje o pomiarach PEM prowadzonych przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska oraz dane z rejestrów instalacji i pozwoleń radiowych Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Trafiły do niej też informacje od operatorów telekomunikacyjnych na temat istniejących i planowanych nadajników oraz przeprowadzanych na zlecenie operatorów pomiarów PEM.

Łącznie operatorzy przekazali do systemu SI2PEM ponad 602 tys. rekordów dotyczących stacji bazowych. Liczba stacji w rozbiciu na operatorów to 11 299 - Orange, 11 297 - T-Mobile, 8 939 - P4, 7 598 - Polkomtel.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama