Reklama

Polityka i prawo

Sankcje USA. Huawei prezentuje wyniki

Fot. Olaf Kosinsky/Wikipedia Commons/CC 3.0

Huawei poinformował, że przez trzy ostatnie lata dokonał wymiany 13 tys. komponentów na krajowe zamienniki. Chiński gigant poradził sobie z sankcjami USA?

Jak informuje Reuters, Huawei podczas ubiegłotygodniowej konferencji poinformował o zmianach, jakie zaszły w działaniu tej firmy przez ostatnie lata. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że był to czas naznaczony coraz bardziej dotkliwymi sankcjami USA, nakładanymi na firmę założoną przez Rena Zhengfeiego.

Z danych opublikowanych przez chiński koncern wynika, że przez ostatnie lata firma dokonała wymiany 13 tysięcy komponentów na zamienniki krajowe, a także przeprojektowała 4 tysiące płytek drukowanych. „Doszło do stabilizacji produkcji płytek" – powiedział.

Dodał też, że w roku 2022 Huawei przeznaczył prawie 24 miliardy dolarów na badania i rozwój.  W ramach tychże inwestycji firma planuje stworzyć własny system planowania zasobów przedsiębiorstwa o nazwie MetaERP.

Prezentacja dotycząca osiągnięć chińskiego koncernu ma podwójne znaczenie. Oprócz podania twardych danych, to także zabieg PR-owy polegający na pokazaniu, że firma jest w stanie radzić sobie bez amerykańskich produktów.

Czytaj też

Coraz gorsze relacje

Historia napiętych relacji Huawei z amerykańską administracją trwa od co najmniej 2019 roku. Wtedy to ówczesny prezydent USA, Donald Trump, zdecydował się umieścić chińską firmę na tzw. „czarnej liście" zagranicznych podmiotów, które mogą zagrażać bezpieczeństwu narodowemu Stanów Zjednoczonych.

W październiku 2022 r. USA nałożyło jednostronne ograniczenia mające na celu powstrzymanie amerykańskich firm przed eksportem narzędzi półprzewodników do Chin. W styczniu br. administracja prezydenta Bidena przestała udzielać firmom licencji na eksport produktów do Huawei.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]

Komentarze