Reklama

Polityka i prawo

Sąd Najwyższy odrzucił apelację w sprawie neutralności sieci

Fot. freeGraphicToday/pixabay/Creative Commons
Fot. freeGraphicToday/pixabay/Creative Commons

Amerykański Sąd Najwyższy w poniedziałek odrzucił apelację dostawców usług telekomunikacyjnych w sprawie wyroku sądu niższej instacji, który jeszcze w 2016 r. nakazywał firmom respektowanie tzw. neutralności sieci - podała agencja Associated Press.

Zdominowana przez Republikanów Federalna Komisja ds. Łączności (FCC) pod koniec 2017 r. zdecydowała o uchyleniu przyjętych dwa lata wcześniej ogólnopaństwowych przepisów o neutralności internetu, które zakazywały dostawcom usług łączności blokowania bądź ograniczania ruchu sieciowego celem wymuszenia dodatkowych opłat. Mimo to firmy telekomunikacyjne i kablowe, takie jak AT&T, Verizon i Comcast, zaskarżyły do SN wyrok sądu niższej instancji z 2016 r., który nakazywał im respektowanie regulacji z czasów byłego prezydenta Baracka Obamy. Amerykański SN odmówił zajęcia się sprawą mimo głosów konserwatywnych sędziów: Samuela Alito, Neila Gorsucha i Clarence'a Thomasa. Z głosowania wyłączeni byli prezes SN John Roberts i nowo mianowany sędzia Brett Kavanaugh.

Decyzja FCC weszła w życie w czerwcu 2018 r. i sama jest obecnie przedmiotem sporów sądowych po skargach złożonych przez zwolenników utrzymania wcześniejszych regulacji, za czym opowiadali się m.in. giganci internetowi, jak Alphabet i Facebook. Przed amerykańskimi sądami toczą się również spory dotyczące stanowych regulacji dotyczących neutralności sieci - podobne przepisy przyjęły m.in. Kalifornia, Oregon, Waszyngton i Vermont. Resort sprawiedliwości USA podjął działania zmierzające do zablokowania nowego prawa w Kalifornii - pierwsze wysłuchanie w tej sprawie przed sądem federalnym zaplanowane jest na 28 listopada. Podobne starania podjęli reprezentanci dostawców internetu i usług kablowych, którzy w październiku pozwali władze Vermontu.

Źródło:PAP
Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze

    Reklama