Polityka i prawo
"Ryszard Lwie Serce" i spółka oszukali ponad 4 tysiące osób
Tysiące oszukanych osób padło ofiarą grupy tworzącej i obsługującej fałszywe sklepy internetowe. W wyniku przestępczej działalności szacuje się, że cyberprzestępcy mogli zarobić nawet miliony złotych. Grupa oszustów liczyła około 60 osób.
Prokuratura Regionalna w Warszawie pozyskała informacje o ponad 4 tysiącach poszkodowanych, którzy zostali oszukani poprzez działalność zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się tworzeniem fałszywych sklepów internetowych. Na ten moment rzecznik prokuratury wskazuje, że szacunkowo poszkodowani mogli stracić łącznie kwotę około kilku milionów złotych.
Przestępcy założyli i prowadzili około 40 fałszywych sklepów internetowych m.in.: bluertvagd.pl, eurortvagd24.pl, monitcomplex.net, xkomp.net, hotokazje.com, mediamax.in.net, retrortv.in.net, mediartvadg.in.net, okazyjnie.net. Sklepy rejestrowane były na tzw. „słupów”, ale również na dane osób pochodzących z kradzieży tożsamości.
Cyberprzestępcy posiadali bardzo dobrze zorganizowaną siatkę pracującą na rzecz prowadzenia fałszywych sklepów. Dla zwielokrotnienia zysków ze swojego procederu, korzystali z promowania i pozycjonowania swoich ofert. Środki pochodzące z przestępstwa trafiały na rachunki „słupów” – osób, które za drobną opłatą zakładały na swoje dane rachunki bankowe i przekazywały dostęp do nich cyberprzestępcom. Na dane tych osób rejestrowane były również przedpłacone karty SIM oraz zakładane konta na giełdach kryptowalut.
O rozbiciu zorganizowanej grupy zajmującej się tworzeniem fałszywych sklepów internetowych oraz tzw. „fałszywymi bramkami płatności” poinformowała w zeszły piątek (tj. 8 stycznia br.) Prokuratura Regionalna w Warszawie. 60 osób podejrzanych jest m.in. o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa, kradzieże z włamaniem środków pieniężnych z rachunków klientów wielu banków, hacking oraz pranie pieniędzy.