Polityka i prawo
Raport cyberbezpieczeństwa Cyber-Digital Task Force
Cyber-Digital Task Force powołany w Departamencie Sprawiedliwości w USA opublikował raport dotyczący zagranicznych wpływów w amerykańską cyberprzestrzeń. Raport pojawił się w bardzo trudnym momencie w USA. Przypomnijmy, że na marginesie spotkania Trumpa z Putinem w Helsinkach, Departament Sprawiedliwości wskazał 12 agentów GRU oskarżonych o wpływanie na wybory prezydenckie w USA, a Dyrektor Wywiadu Narodowego (Director of National Intelligence) podkreślił, że Rosja jest najbardziej agresywnym państwem w kontekście prób wpływu na sprawy USA.
We wstępie do raportu, zastępca Prokuratora Generalnego, Rod J. Rosenstein podkreśla, że to co się dziś obserwuje, to bezprecedensowy atak i zagrożenia, które zostały mocno zintensyfikowane w ostatnich latach. Wszystkie te działania, w obszarze zagrożeń cybernetycznych, powodują miliardowe straty, a przeciwdziałanie im jest najwyższym priorytetem między innymi Departamentu Sprawiedliwości. W celu dogłębnej analizy stanu zagrożenia, w lutym 2018 roku Prokurator Generalny powołał specjalny zespół: Cyber-Digital Task Force. Jednym z zadań była ocena działań w cyberprzestrzeni oraz wskazanie kierunków co do bardziej efektywnej ochrony państwa.
Opublikowany raport jest wstępną oceną wynikającą z prac zespołu. Omawia on szczegółowo zagrożenia związane z atakowaniem infrastruktury wyborczej, organizacji politycznych, dezinformacją i wpływaniem na opinię publiczną. W raporcie omówiono także przykłady ataków DDoS, kradzieży danych czy własności intelektualnej. W tym ostatnim przypadku Komisja ds. Kradzieży Własności Intelektualnej w USA szacuje roczne straty związane z piractwem komputerowym na poziomie od 200 do nawet 600 mld. USD.
Raport jest bardzo kompleksowym opracowaniem. Oprócz analizy stanu obecnego zidentyfikowane są także kierunki przeciwdziałania w przyszłości. Ciekawą częścią jest także wskazanie ostatnich, pozytywnie zakończonych akcji przeciwdziałania zagrożeniom cybernetycznym. Raport omawia np. atak VPNFilter w maju 2018 na SOHO, malware Kelihos, Avalanche czy Gameover Zeus.