Reklama

Polityka i prawo

Rada UE: będzie można szybciej usuwać z internetu treści o charakterze terrorystycznym

Fot. 9sdworld/Pixabay
Fot. 9sdworld/Pixabay

Rada UE przyjęła rozporządzenie w sprawie przeciwdziałania rozpowszechnianiu treści o charakterze terrorystycznym w internecie. Ma ono utrudnić terrorystom używanie sieci do radykalizacji, rekrutacji i podżegania do przemocy.

Podstawowym celem nowych przepisów jest umożliwienie szybkiego usuwania treści terrorystycznych i stworzenie w tym celu jednego wspólnego mechanizmu dla wszystkich państw członkowskich. Przepisy będą miały zastosowanie do dostawców usług hostingowych oferujących usługi w UE, niezależnie od tego, czy ich główna siedziba znajduje się w którymś państwie członkowskim, czy nie.

"Radykalizacja i podżeganie do przemocy za pośrednictwem mediów społecznościowych i platform wideo, transmisja ataków na żywo - są to coraz częstsze czynniki prowadzące do kolejnych ataków terrorystycznych. Dzięki nowym przepisom przyjętym przez Radę nasze organy ścigania będą miały skuteczny instrument do walki z tym zagrożeniem. Wspólnie wysyłamy silny sygnał do firm internetowych: czas na szybsze i skuteczniejsze działanie" - oświadczył przedstawiciel portugalskiej prezydencji w Radzie UE, szef MSW tego kraju Eduardo Cabrita.

Zgodnie z nowymi regulacjami właściwe organy w państwach członkowskich będą miały uprawnienia do wydawania usługodawcom nakazów usunięcia treści o charakterze terrorystycznym lub uniemożliwienia dostępu do nich. Dostawcy usług będą wtedy musieli usunąć lub zablokować dostęp do treści w ciągu jednej godziny.

image

 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama