Reklama

Polityka i prawo

Projekt ustawy dot. Centralnej Informacji Emerytalnej przyjęty przez KPRM

fot. KPRM / gov.pl
fot. KPRM / gov.pl

We wtorek Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE). CIE ma przedstawiać użytkownikowi zagregowane informacje o uczestnictwie w systemie emerytalnym opartym na trzech filarach.

Reklama

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że za pośrednictwem Centralnej Informacji Emerytalnej (CIE) użytkownicy będą mieli dostęp m.in. do informacji poglądowej o stanie oszczędności emerytalnych i wysokości przyszłych świadczeń. W jednym miejscu mają być prezentowane informacje o stanie kont w filarze publicznym.

Reklama

Chodzi o systemy prowadzone przez: ZUS i KRUS, prywatny filar pracowniczy (Pracownicze Plany Kapitałowe), PPE (Pracownicze Programy Emerytalne) oraz prywatne filary indywidualne: IKE, IKZE i OFE.

Czytaj też

Aplikacja od PFR

Jak na swojej stronie podaje Cyfryzacja KPRM w aplikacji dostępne będą kalkulatory do wyliczania wysokości przyszłej emerytury. Za przygotowanie aplikacji będzie odpowiadał Polski Fundusz Rozwoju. Informacje z CIE będzie można uzyskać za pośrednictwem domeny gov.pl albo poprzez aplikację mobilną.

Reklama

W myśl projektu za gromadzenie, porządkowanie i organizowanie informacji emerytalnych i usług elektronicznych w ramach CIE odpowiedzialny będzie wspomniany Polski Fundusz Rozwoju. Na PFR będą spoczywały obowiązki zapewnienia ochrony przed nieuprawnionym dostępem do danych zgromadzonych w CIE, integralności tych danych oraz zapewnienia podmiotom obowiązanym dostępu do systemu. PFR umożliwi także integrację CIE i systemów teleinformatycznych ZUS i KRUS oraz podmiotów obowiązanych.

Według informacji podanych przez PAP, Dział informatyzacji KPRM będzie miał za zadanie integrację systemu CIE z serwisem internetowym gov.pl i publiczną aplikacją mobilną.

Maksymalny limit wydatków budżetu państwa w latach 2022–2031 tytułem budowy i działania CIE określono w projekcie na 215 mln zł.

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama