Polityka i prawo
Problemy Nokii w Niemczech. Deutsche Telekom rusza z pomocą
Deutsche Telekom doradzał Nokii w kwestii poprawy jakości usług i produktów tej firmy, warunkując tym uwzględnienie jej w przetargach na budowę niemieckiego wdrożenia technologii łączności 5G - podała w piątek agencja Reutera, powołując się na źródła zbliżone do sprawy.
Największy operator telekomunikacyjny w Europie wcześniej zrezygnował ze sprzętu radiowego Nokii na wszystkich rynkach w regionie z wyjątkiem jednego - wynika z dokumentów, do których dotarła agencja.
Reuters dotarł do notatek sporządzone przez zespół zarządzania dostawcami sprzętu DT przed wewnętrznymi spotkaniami oraz rozmowami z przedstawicielami Nokii, które odbywały się pomiędzy lipcem a listopadem ubiegłego roku. Wynika z nich m.in., że Nokia postrzegana jest jako dostawca sprzętu najgorzej wypadający na tle wszystkich producentów elementów do budowy sieci 5G, jakie były testowane przez niemiecki telekom.
Według Reutera DT obawia się ograniczeń w możliwości współpracy z chińskim potentatem Huawei w zakresie budowy sieci łączności nowej generacji, wobec czego postanowił dać Nokii szansę na poprawę współpracy. W jednej z notatek dotyczącej spotkania przedstawicieli niemieckiej grupy telekomunikacyjnej z Nokią zawarto stwierdzenie, iż fińska firma "złożyła zapewnienia", których szczegóły pozostają jednak nieznane.
Dokumenty, którymi dysponuje Reuters wskazują, że Nokia wciąż boryka się z poważnymi problemami, o czym świadczy m.in. wydane przez firmę w październiku ub.r. ostrzeżenie o niższej niż prognozowana wysokości zysków. Spowodowało ono spadek wartości akcji tej spółki o jedną trzecią.
Zdaniem agencji postawa DT wobec współpracy z Nokią pokazuje problemy firm telekomunikacyjnych, wynikające z nacisków USA na sojuszników ws. wykluczenia koncernu Huawei z lokalnych wdrożeń sieci łączności 5G. Waszyngton argumentuje, że sprzęt tej firmy może być w przyszłości wykorzystywany do celów szpiegowskich, które to zarzuty chiński koncern nieustannie odpiera.
Deutsche Telekom obecnie pracuje nad zawarciem nowych umów z Huaweiem, ale jednocześnie w coraz większym stopniu opiera swoje plany na jedynym pozostałym dużym dostawcy sprzętu telekomunikacyjnego, jakim jest szwedzka firma Ericsson - pisze Reuters.
DT nie odpowiedział na pytania agencji dotyczące szczegółów umów zawieranych z poszczególnymi dostawcami sprzętu telekomunikacyjnego. Grupa zaznaczyła jednak, że Nokia pozostaje ważnym, europejskim producentem sprzętu do budowy sieci łączności, a częścią planów DT jest wdrażanie łączności 5G przy użyciu sprzętu wielu dostawców. "To istotny element naszej filozofii bezpieczeństwa" - podkreślono w odpowiedzi na pytania Reutera.