Polityka i prawo

Problemy Huawei w Polsce to czysta polityka [WYWIAD]

Fot. Christine und Hagen Graf/Wikipedia Commons/CC 2.0
Fot. Christine und Hagen Graf/Wikipedia Commons/CC 2.0

O współpracy z Huawei, rozwoju biznesu uraz ostatnich kontrowersjach związanych z aresztowaniem pracownika chińskiej firmy mówi Marcin Ułasik Solution Management Director & CTO w Vector Solutions.

Andrzej Kozłowski: Jakie działania podejmują Państwo w ramach współpracy z Huawei?

Marcin Ułasik: Jesteśmy jedynym w Polsce partnerem Huawei o statusie VAP (Value Added Partner). W ramach współpracy oferujemy naszym klientom kompleksowe systemy z różnych dziedzin telekomunikacji.

A.K.: Jakie produkty dostarcza Państwu firma Huawei?

M.U.: Korzystamy z bardzo szerokiej palety produktów Huawei. Są to rozwiązania z zakresu sieci dostępowych (technologia GPON), sieci transmisyjnych (DWDM), szkieletowych (routery i przełączniki) oraz data center (serwery, macierze dyskowe, systemy wirtualizacji). Na bazie tych produktów budujemy systemy dla naszych klientów uzupełniając je naszymi kompetencjami i usługami.

A.K.: Dlaczego zdecydowaliście się Państwo wybrać Huwei do współpracy? Jakie są główne zalety chińskiej firmy?

M.U.: Huawei oferuje bardzo zaawansowane technologicznie rozwiązania. Można powiedzieć, że to najwyższa półka światowej technologii telekomunikacyjnej. I dotyczy to każdej dziedziny w jakiej Huawei ofertuje swoje produkty. Są przy tym bardzo zdeterminowani aby rozwijać swój biznes i nie żądają wygórowanej ceny za swoje systemy. Innymi słowy: bardzo wysoka jakość w przystępnej cenie.

A.K.: W jaki sposób chińską firma pomogła Państwu w rozwoju biznesu?

M.U.: Wspólnie z Huawei w zasadzie zbudowaliśmy rynek systemów Gigabajtowej Pasywnej Sieci Optycznej  (GPON) w Polsce. Byliśmy pierwszą firmą rozwijającą kompetencje w tej dziedzinie, a jakość techniczna produktów oferowana przez Huawei była nam niezbędna aby efektywnie wprowadzać tą technologię na rynek. W pozostałych systemach skutecznie udało nam się wygrać z konkurencją mixem wysokiej jakości i atrakcyjnej ceny. Bez tej kombinacji nie bylibyśmy w stanie przekonać klientów do zmiany przyzwyczajeń. Postawa Huawei i ich determinacja była kluczowa dla naszego wspólnego rozwoju biznesu.

A.K.: Z perspektywy czasu, jak Państwo oceniają współpracę z Huawei?

M.U.: 10 lat temu, kiedy zaczynaliśmy współpracę z Huawei postrzeganie tej firmy było zupełnie inne. Pojawili się jako pretendent rynkowy z Dalekiego Wschodu i musieliśmy wspólnie walczyć ze stereotypem „taniej chińszczyzny” czyli synonimem bardzo niskiej jakości w bardzo niskiej cenie. Dużo wysiłku kosztowało przekonanie klienta do „spróbowania” technologii czyli zwykle do przetestowania rozwiązań i porównania z innymi. To zwykle było przełomem – technolgia broniła się sama, a jeżeli były jakiekolwiek braki Huawei reagował (i wciąż reaguje !) bardzo elastycznie i dynamicznie. Można więc powiedzieć, że ta współpraca była wyzwaniem, ale zdecydowanie jesteśmy zadowoleni, że to wyzwanie podjęliśmy.

A.K.: Ostatnio wiele się mówi w prasie o problemach z bezpieczeństwem Huawei. Czy Państwo mieli jakieś problemy w tym obszarze?

M.U.: To nowe wyzwanie jakie pojawia się obecnie w naszej współpracy. I jest to bardzo trudny temat, ponieważ jest dalece nie technologiczny a polityczny i wykorzystuje kolejne stereotypy myślenia. Nie ma co się rozwodzić na temat polityki, natomiast technologicznie jak dotąd nie mieliśmy żadnych problemów z bezpieczeństwem, o którym tak szeroko rozpisują się media. Z resztą Huawei deklaruje w tym zakresie daleko idącą otwartość wraz z powołaniem niezależnych laboratoriów do sprawdzenia szczegółowego ich produktów (i nie tylko ich – chodzi również o porównanie z konkurentami). Myślę, że jeżeli rynek (i włodarze) zdecyduje się im na to pozwolić to będą w stanie udowodnić bezpieczeństwo swoich systemów.

MARCIN UŁASIK

Solution Management Director & CTO
VECTOR SOLUTIONS

Komentarze