Reklama

Polityka i prawo

Prezydent podpisał ustawę o nowych dowodach osobistych z odciskami palców

fot.  George Prentzas/ Unsplash/ Domena publiczna
fot. George Prentzas/ Unsplash/ Domena publiczna

Nowelizacja ustawy o dowodach osobistych została podpisana przez prezydenta, co oznacza, że wkrótce wydawane w Polsce dowody osobiste będą zawierały odciski palców i odręczny podpis właściciela. Termin ich wprowadzenia określi jednak osobny komunikat ministra ds. informatyzacji oraz spraw wewnętrznych.

Prezydent Andrzej Duda 30 lipca podpisał nowelizację ustawy o dowodach osobistych, nowe przepisy wchodzą w życie od 2 sierpnia br.

Zmiany w dowodach osobistych to efekt rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Dokumenty z odciskami palców i podpisem właściciela miały być wydawane w Polsce od 2 sierpnia, jednak nowelizacja ustawy zmienia ten termin. Poinformuje o nim – w komunikacie - minister ds. informatyzacji w porozumieniu z ministrem ds. wewnętrznych. Komunikat zostanie ogłoszony w Dzienniku Ustaw RP co najmniej 14 dni przed wdrożeniem nowych rozwiązań.

Kwestie bezpieczeństwa

Zmiana terminu wdrożenia nowych dowodów nastąpiła w związku z kwestiami dotyczącymi bezpieczeństwa. „Z uwagi na kwestie związane z bezpieczeństwem państwa urządzenia do pobierania odcisków palców powinny gwarantować bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, w którym są gromadzone pobrane odciski oraz bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego służącego do personalizacji dowodów osobistych” – komentuje minister Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa.

W odpowiedzi na prośbę o ocenę techniczną urządzeń umożliwiających pobieranie odcisków linii papilarnych palców dłoni, które miały być dostarczone przez wykonawcę wyłonionego w trybie przetargu nieograniczonego - minister cyfryzacji otrzymał od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego informację wskazującą na potencjalne zagrożenie bezpieczeństwa informacji, jakie miały być przetwarzane z wykorzystaniem tych urządzeń.

By wyeliminować zagrożenie, zmieniono termin wdrożenia w Polsce dowodów z drugą cechą biometryczną.

Dowody tylko w urzędzie

Polska nie jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który wydłużył termin wdrożenia nowych dowodów osobistych. Belgia, Bułgaria, Estonia, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Słowenia – również otrzymały od Komisji Europejskiej zgodę na wydłużenie terminu wprowadzenia nowych dokumentów.

W związku ze zmianami w wydawaniu dowodów osobistych – od 27 lipca nie ma możliwości złożenia online wniosku o nowy dokument tożsamości. Można to zrobić tylko w urzędzie (wyjątkiem są sytuacje, w których - ze względu na np. chorobę, niepełnosprawność – nie jesteśmy w stanie tego zrobić).

Po wprowadzeniu nowych dokumentów - składanie online wniosku o dowód będzie możliwe wyłącznie w przypadku dokumentu dla dzieci do 12. roku życia. Od nich odciski palców nie będą pobierane.

W nowym dowodzie – poza odciskami palców (w warstwie elektronicznej) i odręcznym podpisem właściciela dowodu (w warstwie graficznej) - będzie też kilka innych dostrzegalnych na pierwszy rzut oka zmian. Pojawi się m.in. oznaczenie państwa członkowskiego (na tle flagi Unii Europejskiej).

Co istotne, z dotychczasowego dowodu nadal będzie można korzystać - aż do czasu, kiedy minie jego ważność.

Na podst. informacji prasowej


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama