Reklama

Polityka i prawo

Premier Morawiecki: Brak polityki cyberbezpieczeństwa porównywalny do braku armii

Fot. CyberDefence24.pl
Fot. CyberDefence24.pl

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że obecnie nieposiadanie własnej polityki cyberbezpieczeństwa można porównać do nieposiadania własnych sił zbrojnych. Jego wystąpienie miało miejsce w ramach konferencji Cyber StateCraft Initative. A Future Global Leader in Securing the 4th Industrial Revolution zorganizowanej przez Atlantic Council i PKO BP.

Mateusz Morawiecki w swoim wystąpieniu przypomniał o pracy polskich kryptografów, którzy najpierw złamali kody bolszewików umożliwiając zwycięstwo w bitwie pod Warszawą w 1920 roku oraz o złamaniu Enigmy, które miało przełomowe znaczenie dla losów II wojny światowej.

Premier podkreślił, że Polska znajduje się obecnie w trakcie transformacji cyfrowej i właściwa polityka oraz podejście do innowacji jest niezbędne. Konieczne jest przywództwo ze strony sektora prywatnego.

Technologie informatyczne są polską specjalnością, którą możemy pochwalić się na całym świecie – kontynuował premier. Dodał, że Polska musi bronić się w przed cyberatakami, kradzieżą ważnych informacji i fake newsami, które zatruwają opinie publiczną. Jeśli tego nie zrozumiemy, to zagrożenia płynące ze świata wirtualnego dotkną nas w realnym świecie.

Obecnie żyjemy w świecie, który jest jednym skomplikowanym ekosystemem, w którym nie możemy sobie poradzić samemu i musimy współpracować z innymi podmiotami – podkreślił premier.

Nie posiadanie własnej polityki cyberbezpieczeństwa równoznaczne jest z brakiem armii. Potrzebne są większe środki na cyberwojnę i cyberżołnierzy, żeby chronić internetową granicę.

Komentarze