Polityka i prawo

Powstaje rada ds. etyki w technologii i sztucznej inteligencji. Nowa inicjatywa Google

Fot. Mike MacKenzie/flickr
Fot. Mike MacKenzie/flickr

Jak informuje agencja Reutera, władze Google podjęły decyzję o stworzeniu globalnej rady doradczej ds. etyki w technologii oraz sztucznej inteligencji. Przedstawiciele koncernu zapowiadają, że pierwszy raport nowego organu zostanie opublikowany do końca bieżącego roku. 

W pracach rady doradczej Google'a oprócz ekspertów związanych z branżą nowych technologii mają brać udział specjaliści z dziedzin takich jak etyka cyfrowa i prawo publiczne. Powstanie nowej instytucji ogłosił wiceprezes koncernu ds. międzynarodowych Kent Walker podczas specjalnej konferencji w amerykańskim Massachusetts Institute of Technology (MIT).

Głównym zadaniem nowo powstałej rady doradczej ma być wydawanie rekomendacji dla Google'a i innych firm z sektora technologicznego, a także dla naukowców pracujących przy badaniach nad takimi technologiami jak rozpoznawanie twarzy czy inne algorytmy, których rozwój na całym świecie wzbudził obawy dot. kwestii obiektywizmu w ich działaniu np. wobec osób wywodzących się z mniejszości etnicznych.

Rada składa się z ośmiu członków. Są to m.in. profesor uniwersytetu w Bath (Wielka Brytania) Joanna Bryson, były zastępca sekretarza stanu USA William J. Burns oraz szef amerykańskiego start-upu Trumbull zajmującego się rozwojem technologii dla dronów Dyan Gibens. Jeszcze w tym roku rada planuje zebrać się cztery razy, a pierwsze spotkanie zaplanowane jest na kwiecień - poinformował koncern.

Reuters przypomniał, że Google już teraz w swoich pracach nad rozwojem sztucznej inteligencji kieruje się zasadami wewnętrznymi, które m.in. zabraniają firmie udostępnienia opracowanych przez nią technologii dla celów rozwoju broni.

SZP/PAP

Komentarze