Reklama

Polityka i prawo

Popularny edytor tekstu zakazany w Chinach

Fot. Pxhere/CC0
Fot. Pxhere/CC0

Chiny wprowadziły zakaz popularnego edytora tekstu Notepad++, co jest następstwem aktualizacji, w których pojawiły się komunikaty wyrażające poparcie dla mniejszości Ujgurów i niezależności Hongkongu.

Mieszkający we Francji programista Don Ho udostępnił program Notepad++ po raz pierwszy w 2003 roku. Obsługuje on platformę Windows oraz umożliwia pracę w około 90 językach i bardzo często wykorzystywany jest przez programistów oraz osoby uczące się kodowania.

Ostatnie dwie aktualizacje Notepad++ zawierały w opisie deweloperskim wyraz troski Ho o kwestie związane z naruszaniem praw człowieka przez Chiny, co ma miejsce jego zdaniem w stosunku do muzułmańskiej mniejszości Ujgurów, jak i znajduje zastosowanie względem wolności obywatelskich w Hongkongu.

Według serwisu Tech Crunch w przeglądarkach internetowych dostarczanych przez firmy z Chin takie jak Tencent i Alibaba obecnie zablokowany jest dostęp do strony internetowej umożliwiającej pobieranie programu Notepad++, na której znajdują się informacje o aktualizacjach, w tym - słowa wychwytywane przez chińską cenzurę jako zakazane. Strona pobierania programu jest również niedostępna dla przeglądarek firm 360 i Sogou.

Źródło:PAP

Komentarze