Reklama

Polityka i prawo

Ponad 300 tys. wniosków o e-dowód

Fot. Ministerstwo Cyfryzacji
Fot. Ministerstwo Cyfryzacji

Dokładnie 323.520 osób zawnioskowało o e-dowód od 4 marca do dzisiaj. Do gmin trafiło już przeszło 180 tysięcy dokumentów gotowych do odbioru. Prawie 40 tysięcy osób ma już nowy dokument.

Ministerstwo informuje, że złożono ponad 302 tysięcy wniosków w urzędach, 21.370 – online. 39.840 Polaków odebrało już swój e-dowód, w tym 31.980 dorosłych. 17.400, czyli ponad 75% z nich, odbierając nowy dokument aktywowało warstwę elektroniczną. Najwięcej dowodów wydano do tej pory w Warszawie – 2090 dokumentów. W Krakowie – 740, Wrocławiu – 630, Gdańsku – 530, Poznaniu – 490.

Oto TOP 3 gmin/urzędów, w których do tej pory wydano najwięcej e-dowodów:

  • Kraków - Śródmieście – 370
  • Wrocław - Krzyki – 360
  • Warszawa - Mokotów – 250

Z Centrum Personalizacji Dokumentów Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji (CPD MSWiA – to tam powstają e-dowody) do urzędów wysłano już 180.990 dokumentów, które czekają na odbiór przez ich właścicieli.

Minister przypomina, że jeśli w najbliższym czasie planuje się wizytę w urzędzie po odbiór nowego dowodu należy pomyśleć nad PINami. Skróci to termin wizyty i ułatwi pracę urzędnikowi.

– Kody PIN są potrzebne do tego, by za pomocą e-dowodu móc się uwierzytelniać i podpisać. Czterocyfrowy PIN pozwoli na zalogowanie się do e-usług, sześciocyfrowy – do podpisu pisma – tłumaczy minister cyfryzacji Marek Zagórski.

Ministerstwo przypomina, że pierwsze ustalanie obu kodów PIN odbywa się w urzędzie podczas odbioru dowodu. Jednak nie trzeba tego wtedy robić. Można to ustalić później – w dowolnym urzędzie gminy.

Wdrożony 4 marca e-dowód to dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Odbierają go wszystkie osoby, które wniosek o nowy dokument złożyły 4 marca i później. Zasadnicza różnica między nowym dowodem a starym jest taka, że e-dowód to także nośnik naszej identyfikacji elektronicznej. Pozostałe funkcje pozostały bez zmian.

Warstwa elektroniczna e-dowodu to wbudowany, bezstykowy chip. Dzięki niej właściciel e-dowodu może komunikować się elektronicznie z administracją publiczną. E-dowód umożliwia także zalogowanie się do m.in. ePUAP, elektroniczne podpisywanie dokumentów oraz korzystanie z automatycznych bramek granicznych na lotniskach. Jedną z głównych zalet e-dowodu jest jego bezpieczeństwo. Wykorzystane w e-dowodzie zabezpieczenia m.in. uniemożliwiają dostęp – bez wiedzy i zgody właściciela dokumentu – do zapisanych na nim danych.

AK/Ministerstwo Cyfryzacji

Reklama

Komentarze

    Reklama