Reklama

Polityka i prawo

Pekin zaangażowany w dezinformację. Głośny apel Waszyngtonu

Fot. Kremlin.ru
Fot. Kremlin.ru

Szef amerykańskiej National Security Agency (NSA) gen. Paul Nakasone wydał ostrzeżenie dotyczące chińskich operacji dezinformacyjnych w sieci oraz wezwał Pekin do zmiany swojej polityki wobec obywateli. Sprawa dotyczy rozpowszechniania fake newsów na temat protestów społecznych w Hongkongu – informuje serwis CyberScoop.

„Chiński rząd wymierzył swoje działania w prodemokratycznych demonstrantów, posługując się fałszywymi postami w mediach społecznościowych. W ten sposób Pekin posługuje się dezinformacją” – podkreślił szef NSA podczas konferencji o cyberobronie w Waszyngtonie.

W momencie, gdy protestujący w Hongkongu wyszli na ulice na znak sprzeciwu wobec propozycji dotyczących ekstradycji, rząd Chin rozpoczął kampanię dezinformacyjną na platformach mediów społecznościowych, aby w ten sposób spróbować wpłynąć na lokalną społeczność.

Jak informuje CyberScoop, chiński rząd wykupił nawet część witryn reklamowych na Twitterze, aby zwiększyć zasięg treści, które krytycznie wypowiadały się na temat protestujących. Władze giganta potwierdziły, że istnieją „wiarygodne dowody” no to, że Pekin odpowiada za prawie 1000 kont na platformie, próbujących wprowadzić polityczną niezgodę wśród lokalnej społeczności. Z kolei Facebook poinformował o usunięciu kilku kont, grup oraz stron, poniżających protestujących oraz rozpowszechniających dezinformację.

Podczas swojej wypowiedzi w ramach szczytu w Waszyngtonie gen. Paul Nakasone wezwał Chiny do nienadużywania technologii w celu sprawowania większej kontroli nad cywilami. „Chiny coraz bardziej odważnie korzystają z możliwości cybernetycznych jako opcji dla rządu” – zaznaczył szef NSA.

Chińskie i rosyjskie operacje informacyjne

Gen. Paul Nakasone zwrócił uwagę na fakt, że zarówno Chiny, jak i Rosja wykorzystują platformy mediów społecznościowych do rozpowszechniania informacji na temat kwestii związanych z ich celami politycznymi. „Nasi przeciwnicy używają technologii, które mają połączyć świat, aby sprawować większą kontrolę nad populacjami” – wyjaśnił wojskowy, cytowany przez CyberScoop.

Według szefa NSA Rosja „prowadziła wojnę informacyjną” przeciwko USA w ostatnich latach, często „wykorzystując amerykańską infrastrukturę oraz technologie do umacniania podziałów społecznych”. Głównym celem Moskwy jest osłabienie zaufania do instytucji demokratycznych – przypomniana serwis CyberScoop.

Reklama

Komentarze

    Reklama