Reklama

Polityka i prawo

#OznaczDezinfo – akcja NASK przeciw infodemii o koronawirusie

Fot. leo2014/Pixabay
Fot. leo2014/Pixabay

Ograniczenie aktywności, zachowanie dystansu i przestrzeganie higieny – to główne sposoby radzenia sobie z koronawirusem. Tymi samymi metodami można walczyć z tzw. infodemią, czyli dezinformacją, która rozprzestrzenia się równie szybko, co sama epidemia. NASK PIB przygotował kampanię #OznaczDezinfo oraz poradnik, który ma być dla internautów swoistą szczepionką na wirusa fałszywych informacji.

Radzenie sobie z dezinformacją ma wiele wspólnego z przeciwdziałaniem wirusowi. Musimy ograniczyć przekazywanie fałszywych informacji, aby nie „zarażać” innych użytkowników. Powinniśmy zachować emocjonalny dystans do tego, co czytamy, przestrzegać zasad cyberhigieny oraz wspierać tych, którzy nie są świadomi dezinformacji np. w mediach społecznościowych

Krzysztof Silicki - Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji w NASK PIB

Koronawirus (COVID-19) i dezinformacja mają jeden wspólny mianownik: błyskawicznie się rozprzestrzeniają. Kiedy tylko w mediach pojawiły się doniesienia o epidemii, nie musieliśmy czekać długo na fake newsy na jej temat. Do połowy marca portal EUvsDisnfo odnotował 162 fałszywe informacje, a agencja prasowa AFP – aż 199.

Dlatego w NASK powstała kampania informacyjna #OznaczDezinfo, która ma zachęcać użytkowników do proaktywnych postaw w internecie: oznaczania oraz zgłaszania dezinformacji. Samo hasło kampanii stanowi jednocześnie akronim, którego rozwinięcie przybiera formę poradnika dla internautów.

O – Odpowiedzialnie udostępniaj

Z – Zrozum cel

N– Nie wierz krzykliwym nagłówkom

A – Analizuj treść

C– Czekaj, aż opadną emocje

Z – Zgłaszaj dezinformację

Chcemy edukować użytkowników. Nie tylko pokazać, na co zwracać uwagę na konkretnych przykładach, ale też nakreślić szerszy kontekst. Dezinformacja może mieć np. charakter polityczny, jednak jest również wykorzystywana przez cyberprzestępców, aby zdobyć nasze wrażliwe dane

Krzysztof Silicki, Dyrektor ds. Cyberbezpieczeństwa i Innowacji w NASK

Fałszywe informacje można zgłaszać np. do moderatorów danego serwisu oraz organizacji fact-checkingowych. Natomiast próbę wyłudzenia lub fałszywą stronę można zgłosić do CERT Polska pod adresem  https://incydent.cert.pl. Oficjalne informacje o koronawirusie dostępne są na rządowej stronie: https://gov.pl/koronawirus.

AK/Informacja prasowa NASK

Komentarze