Polityka i prawo

Organizator wydarzenia zapyta o szczepienie? UODO: Nie ma obowiązku okazania dowodu

Zdjęcie poglądowe/ fot. Pixabay
Zdjęcie poglądowe/ fot. Pixabay

Unijny Certyfikat COVID (UCC) umożliwi swobodne podróżowanie po Unii Europejskiej. Do tej pory wątpliwości wzbudzał fakt czy organizator wydarzenia – na przykład koncertu – będzie mógł poprosić uczestnika o okazanie dowodu szczepienia przy wejściu na teren eventu. - Osoba, której dane dotyczą nie ma obowiązku ich podania – informuje UODO. 

Tzw. paszport covidowy – UCC można znaleźć w aplikacji mObywatel; aplikacji Ministerstwa Zdrowia IKP oraz w Internetowym Koncie Pacjenta. Rozporządzenie dotyczące Unijnych Certyfikatów COVID będzie stosowane w Unii Europejskiej od 1 lipca. Do tego czasu kraje UE mogą, ale nie muszą uznawać tego dokumentu.

Wątpliwości związane z okazywaniem UCC miały osoby zainteresowane m.in. udziałem w koncertach czy wydarzeniach, gdzie obowiązuje określony limit (jeśli ktoś jest zaszczepiony, nie jest brany pod uwagę w puli gości). W odpowiedzi na nasze pytania Adam Sanocki, rzecznik Urzędu Ochrony Danych Osobowych przekazał nam komunikat, w którym urząd wskazuje wyraźnie: „Ewentualne okazywanie dowodów potwierdzających fakt zaszczepienia może się odbywać z inicjatywy samej osoby zainteresowanej skorzystaniem z usług”.

RODO nie reguluje kwestii paszportu covidowego

Dlaczego? Informacje o zaszczepieniu są danymi dotyczącymi zdrowia, stanowią więc szczególną kategorię danych osobowych, o której mowa w art. 9 ust. 1 RODO. Ich przetwarzanie jest objęte ściślejszą ochroną i dopuszczalne oraz legalne po spełnieniu przynajmniej jednej z przesłanek np. gdy jest to niezbędne ze względów związanych z interesem publicznym w dziedzinie zdrowia publicznego.

Natomiast przepisy rozporządzenia o ochronie danych osobowych nie regulują możliwości żądania od osób uczestniczących w wydarzeniu udostępnienia informacji na temat ich szczepienia. Nie określają też, kto i na jakich zasadach oraz w jaki sposób może weryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID-19.

„Dlatego nie można uznać ich za podstawę uprawniającą podmioty zobowiązane do przestrzegania określonego tymi przepisami limitu osób do pozyskiwania od uczestników takiego wydarzenia informacji o odbyciu przez nich szczepienia ochronnego. Tym samym nie mają one prawa żądać podania od nich takich danych, a osoba, której dane dotyczą, nie ma obowiązku ich podania” – wskazuje UODO.

Podsumowując, jeśli uczestnik wydarzenia wyrazi zgodę na okazanie Unijnego Certyfikatu COVID i zrobił to dobrowolnie i świadomie – może podjąć taką decyzję. Jednak ma także prawo do odwołania swojej woli w każdej chwili, a informacja o zaszczepieniu nie może zostać w żaden sposób utrwalona (np. poprzez zrobienie zdjęcia okazanemu UCC czy zbieranie oświadczeń).

„Zatem gdy osoba, której dane dotyczą, zdecyduje się na dobrowolne okazanie certyfikatu szczepienia, to wystarczające jest, że administrator się z nim zapozna i wpuści tę osobę poza limitem. Nie może zaś tej informacji dalej przechowywać” – czytamy w nadesłanym nam oświadczeniu.

image

 

Komentarze

    Czytaj także