Reklama

Polityka i prawo

Od 2019 r. nakłady na cyfryzację będą corocznie rosły o ponad 15 procent

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Jak podaje International Data Corporation (IDC) inwestycje europejskiego biznesu w technologie oraz usługi umożliwiające sprawną digitalizację corocznie będą rosły o ponad 15 procent. W 2019 roku największy odsetek tych inwestycji obejmować będzie sektor przemysłowy.

Jak ocenili analitycy z IDC, Chiny, USA i Europa to liderzy w globalnym cyfrowym wyścigu. W przyszłym roku Stary Kontynent przeznaczy na cyfryzację 256 mld dolarów. Ma to być jednak dopiero początek inwestycji. Jak wynika z szacunków firmy analitycznej, wydatki będą rosły o ponad 15 proc. aż do 2023 r. Taka dynamika rozwoju spowoduje, że cyfrowa transformacja w wydaniu europejskim do tego czasu będzie warta 379 mld dolarów.

Liderem wydatków ma być sektor przemysłowy, który w nadchodzących latach będzie odpowiadać za jedną czwartą kontynentalnych nakładów na technologie i usługi związane z transformacją cyfrową. "Europejskie firmy produkcyjne coraz częściej wdrażają innowacyjne rozwiązania, które przyspieszają ich funkcjonowanie" - skomentował starszy analityk IDC Neli Vacheva.

Podobnego zdania jest prezes Biura Projektowania Systemów Cyfrowych (BPSC) Rafał Orawski. "Implementacja zaawansowanych rozwiązań IT, które w ostatnich dekadach pojawiają się w sektorze produkcyjnym, wspomaga w głównej mierze procesy produkcyjne i to tam można dostrzec poprawę, której źródłem jest technologia. Jednak to nie jedyne miejsce, gdzie widać pozytywy. Poprawie ulega zarządzanie zasobami oraz nowe modele logistyczne coraz częściej oparte na Internecie Rzeczy (IoT), robotyzacji, sztucznej inteligencji czy uczeniu maszynowym. Technologia redefiniuje dotychczasowe modele funkcjonujące w przemyśle" - zaznaczył.

Jak podało IDC w swoim raporcie, w najbliższych latach na Starym Kontynencie priorytetowo z punktu widzenia przemysłu będą traktowane inwestycje w inteligentną produkcję. Według agencji badawczej Markets & Markets nakłady na rozwiązania z tego zakresu będą stanowiły 27 proc. globalnych wydatków na cyfryzację, co ma odpowiadać kwocie 51,2 mld dolarów.

Zdaniem IDC najwyższe miejsce w tabeli wydatków na IT zajmie oprogramowanie. Analitycy szacują, że producenci i dostawcy oprogramowania będą mogli liczyć na część rynku o wartości 55 mld dolarów. Do 2023 r. wydatki na IT będą rosły rok do roku w tempie 18 proc.

"Firmy doskonale wiedzą, że udana transformacja jest powiązana z adekwatnymi inwestycjami. Te powinny zaczynać się od oprogramowania. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta, systemy informatyczne pozwalają na koordynację i funkcjonowanie wszystkich elementów składowych firmy" - stwierdził Orawski.

Nieco mniej niż w oprogramowanie europejski biznes będzie inwestował w usługi i serwis IT oraz w rozwiązania pozwalające na poprawę łączności i przesył informacji. Będzie to odpowiednio 43 mld dolarów i 18 mld dolarów – zapowiadają analitycy.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama