Reklama

Polityka i prawo

Nowi dyrektorzy Instytutu Łączności. Znamy nazwiska

Nowe kierownictwo Instytutu Łączności wraz z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim
Nowe kierownictwo Instytutu Łączności wraz z wicepremierem i ministrem cyfryzacji Krzysztofem Gawkowskim
Autor. Strona internetowa Ministerstwa Cyfryzacji/ gov.pl

Powołano nowe władze Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego. Dyrektorem ośrodka został Dariusz Dąbek, a zastępcą ds. rozwoju Adam Skwara. Z kolei zastępcą dyrektora ds. naukowych będzie Paweł Pławiak.

Wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski powołał w czwartek nowe władze Instytutu Łączności – Państwowego Instytutu Badawczego.

Dyrektorem został Dariusz Dąbek, który w latach 2014-2019 był członkiem Rady Naukowej Instytutu Łączności, a w 2019 r. został kierownikiem Działu Prawnego w Instytucie Łączności – Państwowym Instytucie Badawczym. W latach 2014-2019 pracował w Ministerstwie Cyfryzacji na stanowisku zastępcy dyrektora w Departamencie Telekomunikacji.

Jak podano w komunikacie, posiada on „rozległą wiedzę w zakresie europejskich oraz polskich ram regulacyjnych, w szczególności sektorowych dyrektyw i rozporządzeń UE, a w konsekwencji przepisów prawa telekomunikacyjnego, ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa, ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną, RODO i powiązanych, dotyczących rynku medialnego”.

W 2016 r. został wyróżniony tytułem ambasadora Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych.

Czytaj też

Reklama

Zastępcami: Skwara i Pławiak

Zastępcą dyrektora. ds. rozwoju został Adam Skwara, natomiast zastępcą dyrektora ds. naukowych – Paweł Pławiak. Ten ostatni od 4 grudnia 2023 r. pełnił obowiązki dyrektora Instytutu Łączności, a wcześniej - od 2 listopada 2021 pełnił obowiązki zastępcy dyrektora ds. naukowych IŁ.

Adam Skwara w swojej karierze m.in. zainicjował i wdrożył system SENT GEO do walki z przestępczością zorganizowaną oraz przemytem towarów akcyzowych; wdrażał także platformę analityczną w architekturze BIG DATA do analizy strumieniowej.

Reklama

Paweł Pławiak to profesor uczelni na Politechnice Krakowskiej i profesor instytutu w Instytucie Informatyki Teoretycznej i Stosowanej PAN. Zajmuje kierownicze stanowiska na Politechnice Krakowskiej - jest zastępcą kierownika Katedry Informatyki ds. badawczych, kierownikiem Katedry Teleinformatyki oraz dziekanem Wydziału Informatyki i Telekomunikacji Politechniki Krakowskiej.

W 2016 roku uzyskał stopień doktora w dyscyplinie biocybernetyka i inżynieria biomedyczna, a w 2020 roku - stopień doktora habilitowanego w dyscyplinie informatyka techniczna i telekomunikacja.

Jak informowaliśmy na łamach CyberDefence24, poprzedni dyrektor Instytutu Łączności złożył rezygnację z funkcji w listopadzie 2023 roku. Dymisja Mariusza Zdrodowskiego została wtedy przyjęta.

/NB

Czytaj też

Serwis CyberDefence24.pl otrzymał tytuł #DigitalEUAmbassador (Ambasadora polityki cyfrowej UE). Jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected].

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama