Reklama

Polityka i prawo

Nowe oprogramowanie Microsoftu zwiększy bezpieczeństwo wyborów

Fot. N i c o l a/flickr
Fot. N i c o l a/flickr

Koncern Microsoft opracował nowe oprogramowanie ElectionGuard w celu zwiększenia bezpieczeństwa wyborów przed cyberatakami. Firma podpisała umowę o współpracy z dwoma przedsiębiorstwami, które produkują maszyny do głosowania wykorzystywane w Stanach Zjednoczonych. 

Gigant z Redmond ocenia, że ElectionGuard może zwiększyć bezpieczeństwo elektronicznych systemów wykorzystywanych podczas wyborów w USA, co jest istotne zwłaszcza wobec rosnącej liczby cyberataków sponsorowanych przez państwa takie jak Iran, Korea Północna czy Rosja.

ElectionGuard to oprogramowanie, które upraszcza proces oddawania głosu przez obywatela, pozwalając na podjęcie decyzji bezpośrednio na ekranie. Oddany głos jest następnie uwierzytelniany z użyciem specjalnego kodu, który informuje wyborcę również o bezpiecznym wliczeniu jego głosu do puli elekcyjnej. Na końcu całej procedury drukowane jest fizyczne potwierdzenie udziału w wyborach.

W testach oprogramowania przed wyborami prezydenckimi w 2020 roku ma brać udział uniwersytet w Kolumbii - zapowiedziała firma. Obecnie umowę na zakup oprogramowania podpisało z Microsoftem dwóch producentów maszyn do głosowania. Według informacji koncernu zakup ElectionGuard rozważają już kolejne podmioty.

SZP/PAP

Reklama

Komentarze

    Reklama