Reklama

Polityka i prawo

Nowe ćwiczenia USCYBERCOM. Celem porty morskie

Fot. SkyPixels/Wikipedia/CC 4.0
Fot. SkyPixels/Wikipedia/CC 4.0

W ubiegłym miesiącu U.S. Cyber Command przeprowadziło symulację cyberataku wymierzonego w jeden z portów morskich. Wojskowi specjaliści z zakresu cyberbezpieczeństwa musieli poradzić sobie z działaniami hakerów wykorzystujących złośliwe oprogramowanie do zainfekowania sieci ośrodka handlowego o krytycznym znaczeniu.

Była to najnowsza edycja corocznego ćwiczenia „Cyber ​​Flag”, którego celem jest nauczenie personelu jak lepiej bronić przed cyberatakami wymierzonymi w infrastrukturę krytyczną.

Scenariusz zakończonego testu zakładał blokadę zdolności portu do rozładunku i przemieszczania towarów. Taka sytuacja może negatywnie wpłynąć na handel międzynarodowy. Dowództwo chciało w ten sposób sprawdzić swoją gotowość na tego typu cyberatak i znaleźć potencjalne luki, tak aby w przyszłości podnieść efektywność działania.

„Symulacja ma na celu sprawdzenie zdolności grupy i jej zdolności do współpracy w celu osiągnięcia najlepszych wyników prowadzonej misji” - podkreślił adm. John Mauger, odpowiedzialny za szkolenie w USCYBERCOM.

Według informacji Pentagonu ponad 650 specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa, w tym przedstawicieli m.in. Cyber Mission Force, Marine Corps, państw sojuszniczych (FiveEyes), FBI czy Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, zostało podzielonych na 20 zespołów. W ćwiczenie zaangażowane były również podmioty sektora prywatnego.

Około 100 ekspertów wcieliło się w rolę hakerów. Zgodnie ze scenariuszem cyberprzestępcy wykorzystali do ataku złośliwe oprogramowanie, aby za jego pomocą uruchomić określone operacje w wewnętrznych sieciach portu. Celem hakerów było sparaliżowanie możliwości rozładunku oraz transportu towarów.

Obecnie transport morski stają się popularnym celem cyberatków. Największa na świecie firma żeglugowa Maersk padła ofiarą wirusa NotPetya. W wyniku incydentu koncern utracił około 4000 serwerów, 45 000 komputerów oraz poniósł ogromne straty finansowe. To jedynie jeden z przykładów działalności hakerów wymierzonej w ten sektor.

Jak wskazuje  John Mauger, tegoroczna edycja „Cyber ​​Flag” koncentrowała się na tzw, „polowaniu na przeciwników”, zamiast skupiać się wyłącznie na ochronie zasobów. „Ze względu na możliwości, jakimi dysponują, chcemy być specjalistami w znajdywaniu przeciwnika” – wskazał przedstawiciel USCYBERCOM.

Tegoroczne ćwiczenie nie naśladowało działań żadnego konkretnego przeciwnika, jak to ma często miejsce. Zespoły wcielające się w rolę atakujących były skupione przede wszystkim na cyberszpiegostwie oraz spowodowaniu zakłóceń w funkcjonowaniu portu. Miało to wywołać reakcję drugiej strony, która powinna wykryć zagrożenie, a następnie znaleźć i zneutralizować przeciwnika. 

Reklama

Komentarze

    Reklama