Reklama

Polityka i prawo

Niemcy oskarżają Rosję o cyberataki i dezinformację przed wyborami

Fot. Maheshkumar Painam/Unsplash/Domena publiczna
Fot. Maheshkumar Painam/Unsplash/Domena publiczna

„Ataki mogą stanowić przygotowanie do operacji wpływu takich jak kampanie dezinformacyjne związane z wyborami do parlamentu” – powiedziała na konferencji prasowej rzeczniczka niemieckiego MSZ w odpowiedzi na serię cyberataków. Głównym oskarżonym jest Rosja.

Andrea Sasse, rzeczniczka ministerstwa spraw zagranicznych Niemiec, poinformowała, że grupa hakerów o nazwie Ghostwriter od pewnego czasu kieruje na kraj wysiłki, w których „łączy konwencjonalne cyberataki z dezinformacją i wywieraniem wpływu” – pisze AP News.

Potwierdziła również wcześniejsze doniesienia o wykorzystywaniu phishingu celem zdobycia danych osobistych i kradzieży tożsamości.

„Te ataki mogą stanowić przygotowanie do operacji wpływu, takich jak kampanie dezinformacyjne związane z wyborami do parlamentu. Niemiecki rząd posiada wiarygodne informacje odnośnie tego, że działalność grupy Ghostwriter można przypisać działalności rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU” - powiedziała Andrea Sasse na konferencji prasowej.

Kampania phishingowa

W lipcu szef Bundesnachrichtendienst, niemieckiej służby wywiadu, poinformował, że agencja wykryła próby ataków phishingowych na skrzynki mailowe federalnych i krajowych ustawodawców oraz ich pracowników – podkreśla AP News. 

Ma to najprawdopodobniej związek ze zbliżającymi się wyborami do parlamentu, w których ma być wyłoniony nowy kanclerz na zastępstwo Angeli Merkel.

„Postrzegamy to jako zagrożenie dla bezpieczeństwa Republiki Federalnej Niemiec, procesu demokratycznego podejmowania decyzji, a także stosunków bilateralnych. Rząd federalny wzywa Rosję do natychmiastowego zaprzestania swoich działań” – powiedziała Andrea Sasse na konferencji prasowej.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

Reklama

Komentarze

    Reklama