Reklama

Polityka i prawo

Nielegalny rynek zamknięty. Sukces współpracy fińsko-polskiej

fot. jmexclusives / pixabay
fot. jmexclusives / pixabay

Sipulimarket – prawdopodobnie ostatni fińskojęzyczny czarny rynek został zamknięty. W operacji służb Finlandii, Europolu oraz Eurojustu brała również Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. 

Fińskie służby celne (Tulli) zamknęły czarny rynek internetowy Sipulimarket i przejęły całą jego zawartość – poinformował Europol w zeszły piątek. Sukces jest wynikiem współpracy fińskiej służby z Komendą Wojewódzką Policji we Wrocławiu, Europejskiego Centrum ds. Walki z Cyberprzestępczością oraz Eurojustu.

Działający w ramach sieci Tor darknetowy rynek obracał głównie narkotykami, ale również innymi nielegalnymi towarami. Jak wskazuje Europol, był to ostatni fińskojęzyczny nielegalny rynek działający po zamknięciu Silkkitie (Valhalla), który został zlikwidowany przez fińskie służby wiosną 2019 roku.

Sipulimarket działał od 2019 roku. Tulli - fińskie służby celne z uwagi na trwające dochodzenie oszczędnie informują o sprawie. Na ten moment wiadomo jedynie, że oprócz zamknięcia nielegalnego rynku udało się również przejąć bitcoiny. 

Europol wsparł fińskie służby celne zapewniając im pomoc operacyjną i wiedzę techniczną. W działania, głosem doradczym, zaangażowała się również firma Bitdefender.

image
Do kupienia w sklepie Defence24.pl

 

Komentarze