Reklama

Polityka i prawo

NATO popiera sankcje USA wobec Rosji

Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0
Fot. NATO North Atlantic Treaty Organization/Flickr/CC BY-NC-ND 2.0

Rada Północnoatlantycka, będąca głównym organem decyzyjnym NATO, poprała nałożenie sankcji na Rosję przez Stany Zjednoczone, które są przejawem reakcji USA na wrogie działania Kremla. 

Sojusznicy z NATO wspierają i solidaryzują się ze Stanami Zjednoczonymi w związku z ich ogłoszonymi 15 kwietnia działaniami, odpowiadającymi na destabilizującą aktywność Rosji. Sojusznicy osobno i kolektywnie podejmują działania, by wzmocnić wspólne bezpieczeństwo Sojuszu - napisano w komunikacie.

Zdaniem NATO sankcje są uzasadnione, biorąc pod uwagę nieprzerwanie destabilizujące i wrogie działania Rosji wobec państw Zachodu. Rada wezwała też Rosję do „zaprzestania prowokacji i natychmiastowej deeskalacji napięć na granicach Ukrainy i na bezprawnie zaanektowanym Krymie”.

Do sprawy odniósł się Jens Stoltenberg, Sekretarz Generalny NATO, który podkreślił, że wszystkie dostępne dowody wskazują, iż to Rosja stoi za tzw. hackiem dekady, podczas którego włamano się do naczelnych instytucji federalnych USA, w tym Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego. „Sojusznicy solidaryzują się z USA po dzisiejszym ogłoszeniu (sankcji - przyp. red.)” - zaznaczył na Twitterze.

Jak informowaliśmy na naszym portalu, w czwartek Biały Dom oficjalnie poinformował o nałożeniu sankcji na Rosję w związku z cyberatakami wymierzonymi agencje federalne USA oraz ingerencję w wybory prezydenckie w 2020 roku. Tym samym Waszyngton oficjalnie przypisał wrogie operacje rosyjskiej Służbie Wywiadu Zagranicznego.

W ramach sankcji Departament Skarbu USA zakazał amerykańskim instytucjom finansowym udziału w rynku pierwotnym obligacji w rublach, wyemitowanych po 14 czerwca 2021 roku przez rosyjski bank centralny, Ministerstwo Finansów Rosji lub Narodowy Fundusz Wealth tego kraju. Zakaz dotyczy także udzielania pożyczek tym instytucjom.

Ponadto, USA nałożyły sankcję na 32 podmioty oraz osoby fizyczne, które brały udział w kampanii ingerencji w wybory prezydenckie w 2020 roku oraz rozpowszechnianie dezinformacji na rzecz realizacji interesów Kremla. Biały Dom poinformował także o wydaleniu 10 rosyjskich dyplomatów.

SZP/PAP

image

Komentarze