Reklama

Polityka i prawo

MNiSW przejmie kontrolę nad NASK?

fot. Nauka_gov_pl / Flickr
fot. Nauka_gov_pl / Flickr

Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przejmie nadzór nad NASK? Z nieoficjalnych informacji pozyskanych przez Telepolis wynika, że tak. Czy jest to wynik rozmów koalicyjnych?

„Mamy pierwsze rezultaty tzw. umowy koalicyjnej” – pisze Telepolis, powołując się na nieoficjalnie informacje pozyskane przez portal, jednocześnie podkreślając, że nie jest to „dobra i przemyślana decyzja”. Naukowa i Akademicka Sieć Komputerowa - Państwowy Instytut Badawczy (NASK) miałby zostać „odebrany” Ministerstwu Cyfryzacji i przekazany pod nadzór Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Czym jest spowodowana tak nieoczekiwane rozwiązanie? „Nieoficjalne głosy mówią, że zmiany mogą mieć związek z pieniędzmi pochodzącymi właśnie z rejestru domen.” – twierdzi portal. Warto podkreślić istotne projekty Ministerstwa Cyfryzacji, które obecnie prowadzone są przez NASK - choćby Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) czy aplikacji mObywatel. Trudno wyobrazić sobie niezakłócone przekazanie tych projektów do innego resortu, całkowicie niepowiązanego z realizacją tych projektów. 

NASK prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie opracowywania rozwiązań zwiększających efektywność, niezawodność i bezpieczeństwo sieci teleinformatycznych oraz innych złożonych systemów sieciowych. Instytut odpowiedzialny jest również za projekty zlecone przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Komentarze