Polityka i prawo
Minister Kaleta nawołuje o przyspieszeniu prac nad projektem ws. ochrony wolności słowa w internecie
Wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta chce przyspieszenia prac nad projektem ustawy ws. ochrony wolności słowa w internecie. Czas, aby w polskim porządku prawnym istniały instytucje, które pozwolą szybko rozstrzygać zagadnienia z tym związane - mówił w czwartek w Sejmie.
W czwartek w Sejmie posłowie PiS pytali resort sprawiedliwości o "skalę hejtu, nieprawdziwych informacji, jakie zalewają przestrzeń medialną" oraz o prawne rozwiązanie tego problemu. "Niebezpieczeństwo tego zjawiska jest tym bardziej groźne, tym bardziej trzeba się jemu przyjrzeć (...), bo hejterami stają się osoby publiczne" - powiedział poseł Piotr Kaleta.
Jako przykład podał wpis posła Koalicji Obywatelskiej Michała Szczerby związany z użyciem pałki służbowej wobec kobiety, który podczas protestu w Głogowie miała znieważyć i naruszyć nietykalność policjantów. "Ustalę nazwisko tego policyjnego bandyty z Głogowa. Proszę o informacje na priv. Gwarantuję anonimowość. Złożę zawiadomienia do prokuratury za przekroczenie uprawnień. Za dwa lata nie będzie go w tej formacji. Będzie szukał pracy w białoruskim OMON!" - napisał poseł KO na Twitterze.
Wiceminister sprawiedliwości w odpowiedzi podkreślił, że to zagadnienie związane z wolnością słowa i jej naruszeniem. Resort, jak mówił, podjął się już regulacji tej problematyki w projekcie ustawy o ochronie wolności słowa w serwisach społecznościowych.
"Regulacja, którą przygotowaliśmy w Ministerstwie Sprawiedliwości ma prowadzić do tego, że w każdej sytuacji naruszenia prawa - zarówno przez serwis społecznościowy, jak i przez użytkownika - osoba zainteresowana może żądać bądź usunięcia treści, bądź jej przywrócenia, jeśli np. serwisy społecznościowe cenzurują treści" - wyjaśnił.
Wiceminister Kaleta zaznaczył, że w styczniu projekt został zaprezentowany do wpisu do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. "Niemniej mijają trzy miesiące i nawet wpisu do wykazu prac legislacyjnych RM nie ma. Zatem będę również wdzięczny za wsparcie - jeśli pan poseł (Piotr Kaleta - PAP) podziela kierunek, który przedstawiłem w odpowiedzi na to pytanie - ażeby podjąć pilniejsze prace nad tym zagadnieniem" - powiedział.
"Czas jest na to, aby w polskim porządku prawnym istniały odpowiednie instytucje, które pozwolą rozstrzygać tego typu spory w odpowiednio szybkim czasie" - ocenił wiceszef MS.
Wśród założeń projektu ws. ochrony wolności słowa w internecie opracowanego przez Ministerstwo Sprawiedliwości jest powołanie Rady Wolności Słowa złożonej z pięciu członków wybieranych przez Sejm oraz możliwość wniesienia reklamacji od decyzji serwisów społecznościowych o blokowaniu treści.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany