Reklama

Polityka i prawo

Minister gospodarki Niemiec opowiada się za współpracą na rzecz sztucznej inteligencji

Fot. geralt/Pixabay
Fot. geralt/Pixabay

Peter Altmaier (CDU), niemiecki minister gospodarki, jest zwolennikiem współpracy europejskich przedsiębiorstw w zakresie prac nad rozwojem sztucznej inteligencji (AI), aby w ten sposób dorównać chińskim i amerykańskim liderom w tej dziedzinie.

"Pojedyncze europejskie przedsiębiorstwo - jak wielkie by nie było - samodzielnie nie stawi czoła wielkim amerykańskim aktorom" - podkreślił Altmaier na konferencji w Norymberdze. Argumentował, że rozwiązaniem jest współpraca, połączenie sił. Wskazał jednocześnie, że trzeba będzie ustalić, gdzie występują przeszkody w prawie o konkurencji i prawie kartelowym i usunąć je, "aby te przedsiębiorstwa mogły współpracować i aby powstał nowy aktor".

Minister poinformował, że o swojej idei rozmawiał już z przedsiębiorcami, ale - jak relacjonuje dpa - nie chciał podać konkretów. "Byłoby błędem nowicjusza, gdybym tu odkrył karty" - powiedział Altmaier. Swą ideę nazwał "najbardziej ambitnym projektem w dziedzinie polityki przemysłowej, jaki zainicjowaliśmy w ostatnich dziesięcioleciach" i przyznał, że jego realizacja będzie wymagała pewnych przygotowań.

Agencja prasowa DPA  przypomina, że już w czerwcu Altmaier opowiedział się za "Airbusem dla sztucznej inteligencji", czyli stworzeniem europejskiego lidera w tej branży.

SZP/PAP

Komentarze