Reklama

Polityka i prawo

Minister cyfryzacji: Jesteśmy blisko finału prac nad megaustawą

Fot. Geralt/Pixabay
Fot. Geralt/Pixabay

Pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą szybko i sprawnie wdrożyć sieć 5G w Polsce - zadeklarował w poniedziałek minister cyfryzacji Marek Zagórski. Dodał, że chodzi o zapewnienie odpowiednich częstotliwości dla tej sieci i rozwój potrzebnej infrastruktury.

Rok temu rozmowa o 5G wydawała się rozmową o odległej przyszłości. Dzisiaj mówimy o tym, co się dzieje w tej chwili, że 5G przyspiesza w Polsce, w UE (...) Pracujemy nad rozwiązaniami, które pozwolą nam po pierwsze szybko i sprawnie wdrożyć 5G, ale przede wszystkim zapewnić odpowiednią infrastrukturę. Jesteśmy na ostatniej prostej, jeśli chodzi o nowelizację Prawa telekomunikacyjnego, która ma zapewnić częstotliwości pod 5G. Jesteśmy blisko finału prac nad megaustawą, nad kolejnymi ułatwieniami, które pozwolą nam sprawnie i szybko budować infrastrukturę telekomunikacyjną w Polsce

Marek Zagórski - Minister cyfryzacji

 Pod koniec lutego br. Senat odesłał do Sejmu nowelę Prawa telekomunikacyjnego, której celem jest ułatwienie zarządzanie częstotliwościami, a co za tym idzie usprawnić wprowadzenie technologii 5G w Polsce. Nowe przepisy pozwolą m.in. zmienić przeznaczenie pasma 700 MHz oraz usprawnić postępowania związane z rezerwacją częstotliwości.

Resort cyfryzacji pracuje nad projektem tzw. megaustawy (ustawa o wspieraniu rozwoju sieci i usług telekomunikacyjnych), która pozwolić ma m.in. na obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego i uproszczenie procesu inwestycyjnego, jeśli chodzi o budowę infrastruktury telekomunikacyjnej. Planowana jest także harmonizacja dopuszczalnych poziomów pola elektromagnetycznego, gdyż obecnie obowiązujący w Polsce - według resortu cyfryzacji - blokuje rozwój sieci 5G w naszym kraju.

Według planów Komisji Europejskiej, w roku 2020 w przynajmniej w jednym dużym mieście w każdym państwie członkowskim sieć 5G ma funkcjonować komercyjnie, a do 2025 roku – we wszystkich dużych miastach i na głównych szlakach komunikacyjnych.

W Polsce testy 5G są na razie na bardzo wstępnym etapie. Pierwsze testy terenowe przeprowadziły w 2018 roku w Gliwicach firmy Orange Polska i Huawei. W ramach pilotażu w ciągu dwóch lat sieć 5G na być dostępna na terenie kampusu Politechniki Łódzkiej.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy standard telekomunikacyjny, który ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Technologia ta ma przyspieszyć m.in. rozwój tzw. internetu rzeczy, usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast. 

AK/PAP

Komentarze