Reklama

Polityka i prawo

Miałeś kontakt z koronawirusem, zapisz się na test. Aplikacja STOP COVID z dodatkową funkcją

Fot. Pixnio/CC0
Fot. Pixnio/CC0

Nowa funkcjonalność aplikacji STOP COVID pozwoli użytkownikom zapisać się na test po otrzymaniu komunikatu o kontakcie z koronawirusem oraz „niepokojącym” wyniku testu oceny ryzyka. 

Obecnie półtora miliona Polaków korzysta już z aplikacji STOP COVID, która wysyła powiadomienia o kontakcie z koronawirusem. Apka jest stale udoskonalana, a jej priorytetem jest prywatność i ochrona danych użytkowników.

Miałeś kontakt? Zapisz się na test

Jak czytamy na stronie Ministerstwa Cyfryzacji, aplikacja to obok noszenia maseczki, zachowywania dystansu i dbania o higienę, kolejny element ochrony przed koronawirusem. Oczywiście nie zastępuje podstawowych środków ostrożności, lecz sprawnie je uzupełnia. Odbywa się to za pomocą powiadomień o kontakcie z patogenem, które są wysyłane do użytkowników.

„Jeśli dzięki powiadomieniu zachowasz większą ostrożność, np. zrezygnujesz ze spotkania z rodziną lub znajomymi - pomożesz ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa w Polsce. Dlatego stale zachęcamy Polaków do korzystania z tego narzędzia. Stale też je udoskonalamy” - podkreślono w komunikacie.

Do sklepów z aplikacjami - Google Play i App Store - trafiła najnowsza wersja apki. Największa zmiana dotyczy nowej możliwość zapisania się na test, bez konieczności kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej. Będą mogły z niej skorzystać wszystkie osoby, które aplikacja powiadomiła o kontakcie z koronawirusem i których wynik dostępnego w aplikacji testu oceny ryzyka, będzie niepokojący. 

Schemat działania jest prosty:

  1. Za pomocą aplikacji użytkownik otrzymuje powiadomienie o możliwym kontakcie z koronawirusem.
  2. Następnie wypełnia (całkowicie anonimowo) dostępny w apce test oceny ryzyka. 
  3. Gdy wynik testu jest niepokojący, użytkownik ma możliwość zapisania się na test na COVID-19.

Warto podkreślić, że aplikacja poprowadzi użytkowników przez kolejne kroki. Informacja o możliwości zapisu na test na COVID-19 wyświetli się na ekranie urządzenia po wykonaniu testu oceny ryzyka. Wystarczy działać zgodnie ze wskazówkami na ekranie.

Fakty o STOP COVID

Po pierwsze aplikacja jest całkowicie bezpieczna - podkreślono w komunikacie resortu cyfryzacji. Aby skutecznie działała, nie trzeba podawać żadnych danych. „Szanujemy Twoją prywatność. To nasz priorytet. Aplikacja spełnia wyśrubowane normy bezpieczeństwa i ochrony danych. Przygotowaliśmy ją we współpracy z Komisją Europejską i największymi światowymi firmami technologicznymi – Google i Apple” - czytamy na stronie ministerstwa.

Co więcej, aplikacja nie śledzi lokalizacji, nie ma dostępu do jakichkolwiek danych i plików, które użytkownik przechowuje w telefonie. Identyczne rozwiązanie wprowadziły inne kraje Unii Europejskiej, w tym np. Niemcy. Prace nad aplikacją od początku resort prowadził transparentnie (jej kod źródłowy jest ogólnie dostępny), współpracował z niezależnymi ekspertami, aplikacja przeszła zaawansowane testy bezpieczeństwa (ich wyniki też publikujemy, są dostępne na gov.pl/stopcovid).

Działanie aplikacji jest oparte o system Bluetooth. To dzięki niemu odbywa się parowanie telefonów np. z samochodowymi zestawami głośnomówiącymi. Dzięki temu aplikacja szuka w otoczeniu innych smartfonów, na których jest zainstalowana. Jeśli znajdzie takie urządzenie w odległości maksymalnie 2 metrów, a spotkanie będzie dłuższe niż 15 minut – zapamięta je na 14 dni.

Jeśli w tym czasie osoba, z której urządzeniem spotkał się smartfon innego użytkownika, zachoruje – dostanie on powiadomienie.

Jak podkreślono w komunikacie, powiadomienie jest w pełni anonimowe, a jego otrzymanie nie oznacza, że użytkownik choruje na koronawirusa, ani że musi iść na kwarantannę. To tylko ostrzeżenie o kontakcie z wirusem. Wraz z powiadomieniem wysyłane są praktyczne informacje i wskazówki, co w takiej sytuacji zrobić.

Prywatność i bezpieczeństwo 

Jeśli dzięki powiadomieniu użytkownik zrezygnuje ze spotkania z bliskimi lub znajomymi, może pomóc w zahamowaniu rozprzestrzeniania się koronawirusa w Polsce. To główny cel aplikacji STOP COVID.

Ponadto, jeśli użytkownik chce dostawać takie ostrzeżenia, przy uruchomieniu aplikacji należy włączyć system powiadamiania. Aplikacja podpowie w jaki sposób to zrobić. „To nic groźnego – system nie monitoruje Twojego położenia, nic o Tobie nie wie. Jego jedynym zadaniem jest wyszukiwanie w Twoim pobliżu urządzeń (nie użytkowników!), na których aplikacja jest zainstalowana” - czytamy w komunikacie na stronie resortu cyfryzacji. Szczegółowe informacje można odnaleźć zapoznając się z wynikami niezależnych audytów bezpieczeństwa.

A jak to się dzieje, że aplikacja wie o kontakcie z koronawirusem?

Do każdej osoby, która odbiera pozytywny wynik testu na COVID-19 dzwonią pracownicy Centrum Kontaktu. Wśród pytań o m.in. stan zdrowia pytają także o to, czy dana osoba korzysta z aplikacji STOP COVID (pracownicy Centrum Kontaktu nie wiedzą, kto korzysta z apki, dzwonią do wszystkich, którzy otrzymują pozytywny wynik testu na koronawirusa). Jeśli chory potwierdzi, że korzysta z aplikacji – pracownik Centrum Kontaktu przekazuje mu unikalny numer PIN. Instruuje też, gdzie w aplikacji ten numer wprowadzić.

Jeśli chory wprowadzi otrzymany numer – najpóźniej w ciągu doby, na ekranach urządzeń innych użytkowników aplikacji, z którymi miał kontakt w trakcie ostatnich 14 dni (chory nie wie kim są), wyświetla się odpowiednie powiadomienie wraz ze wskazówkami, co w takiej sytuacji zrobić.

To szansa 

Do dziś system powiadamiania uruchomiło już kilkaset osób. Czy to dużo? „Na pewno chcielibyśmy, aby coraz więcej osób korzystało z aplikacji. Im nas więcej, tym lepiej. Każde powiadomienie to sygnał do zwiększonej ostrożności” - podkreślono w komunikacie.

W walce z koronawirusem warto korzystać ze wszystkich dostępnych narzędzi, także tych które dają nam nowe technologie. Zwłaszcza, że jak pokazują najnowsze badania aplikacje monitorujące ryzyko zakażenia i wysyłające powiadomienia o kontakcie z koronawirusem (a taką jest STOP COVID) - niezależnie od liczby osób, które z nich korzystają - mogą skutecznie zmniejszyć liczbę zakażeń, a tym samym ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa.

Aplikacja STOP COVID jest bezpłatna i dobrowolna. Można ją pobrać Google Play lub AppStoreWięcej informacji znajduje się na stronie: www.gov.pl/stopcovid.

Informacja prasowa ze strony Ministerstwa Cyfryzacji 

Komentarze