Reklama

Polityka i prawo

Meta usuwa fałszywe wideo z kapitulacją prezydenta Ukrainy

Meta usunęła fejkowe wideo przedstawiające ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego nakazującego żołnierzom poddanie się. Film jest kolejnym elementem wojny informacyjnej, towarzyszącej  inwazji Rosji na sąsiednią Ukrainę.

Reklama

Head of Security Policy w firmie Meta, Nathaniel Gleicher, wyjaśnił, że firma usunęła treści za złamanie swoich zasad dotyczących „zmanipulowanych mediów", czyli formy multimedialnej dezinformacji, która często objawia się edycją wideo w celu przedstawienia osoby publicznej mówiącej coś, czego w rzeczywistości nigdy nie powiedziała.

Reklama

Wprowadzające w błąd wideo zostało przechwycone przez Meta dość szybko, ale nadal krąży na rosyjskim odpowiedniku Facebooka, VKontakte, jak wynika z laboratorium badań śledczych Atlantic Council. Ten deepfake opublikował także w środę prorosyjski kanał Telegram.

Czytaj też

Ogólnokrajowa stacja telewizyjna Ukraine 24 również poinformowała, że jej pasek informacyjny został w środę zhakowany w podobny sposób. Zaczął wyświetlać wiadomość rzekomo od Zełenskiego wzywającą ludność Ukrainy do zaprzestania oporu przeciwko rosyjskiemu najeźdźcy.

Reklama

Prezydent Ukrainy szybko zdementował tę informację - własnym komunikatem na Telegramie, nakręconym w tym samym stylu - wideo selfie, który charakteryzuje komunikaty Zełenskiego od początku inwazji.

Czytaj też

Na początku marca ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej ostrzegło, że Rosja może publikować zmodyfikowane nagrania wideo, narzucą opinii publicznej własną narrację wojny.

Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture.

Reklama

Komentarze

    Reklama