Reklama

Polityka i prawo

Meksykańskie kartele werbują dzieci za pomocą gier

Fot. BobCarner/Pixabay
Fot. BobCarner/Pixabay

Kartele narkotykowe rekrutują nieletnich za pomocą platform internetowych i gier, takich jak kultowe GTA V – ostrzega rodziców rząd Meksyku. Apeluje o czujność w trakcie opieki nad pociechami, spędzającymi czas na wirtualnej rozrywce.

Stanowisko rządu wiąże się ze sprawą, która miała miejsce w stanie Oaxaca (na południu Meksyku). Trzech nieletnich chłopców zostało zwerbowanych przez członków jednego z kartelu właśnie za pośrednictwem gry „Garena Free Fire”. Udało się ich uratować tuż po tym, jak bez słowa opuścili swoje domy.

W Meksyku takich przykładów jest jednak więcej, o czym informują lokalne media. Na przykład MVS Noticias udokumentowało historię przedstawicieli karteli Jalisco, Old Schools Zetas oraz Sinaloa, którzy kontaktują się z dziećmi za pomocą chatów w ramach gier, takich jak popularne Grand Theft Auto V (GTA V).

Werbowanie w szeregi kartelu

Schemat działania przestępców jest bardzo prosty. W trakcie wirtualnej rozgrywki nawiązują kontakt z potencjalną ofiarą. Budują z nią relacje, następnie namawiają do większego zaangażowania, aby finalnie zrekrutować ją w szeregi kartelu. Metoda ta przypomina działania podejmowane przez terrorystów, którzy w podobny sposób pozyskują bojowników.

Jak wskazuje agencja Bloomberga, wskaźnik przestępczości i zabójstw w tym kraju stale utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie. To efekt wojny gangów oraz starć między nimi a meksykańskimi władzami.


Chcemy być także bliżej Państwa – czytelników. Dlatego, jeśli są sprawy, które Was nurtują; pytania, na które nie znacie odpowiedzi; tematy, o których trzeba napisać – zapraszamy do kontaktu. Piszcie do nas na: [email protected]. Przyszłość przynosi zmiany. Wprowadzamy je pod hasłem #CyberIsFuture. 

image
Fot. Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama