Reklama

Polityka i prawo

MC: Edukacja odpowiedzią na zagrożenia w sieci

Fot. Pxfuel/CC0
Fot. Pxfuel/CC0

„Młodzi ludzie spędzają w Internecie coraz więcej czasu. Chcemy zapobiegać zagrożeniom, które tam na nich czyhają. Dlatego stawiamy na edukację” - powiedział w poniedziałek w stolicy Podlasia wiceszef Ministerstwa Cyfryzacji Adam Andruszkiewicz.

Kolejne z serii spotkań wiceministra cyfryzacji, dedykowanych kwestii bezpieczeństwa najmłodszych użytkowników Internetu, odbyło się w siedzibie Podlaskiego Urzędu Wojewódzkiego w Białymstoku. Oprócz wiceministra wzięli w nim udział m.in. minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski, wojewoda podlaski – Bohdan Paszkowski, podlaski kurator oświaty – Beata Pietruszka, wojewódzki komendant policji – Daniel Kołnierowicz.

„Staramy się skoordynować działania instytucji i organizacji pozarządowych w tym zakresie. Ważna jest edukacja i profilaktyka. Dlatego z Ministerstwem Edukacji Narodowej i kuratoriami pracujemy m.in. nad tym, aby spotkania z młodzieżą, na których rozmawiamy o bezpieczeństwie w sieci, odbywały się w całej Polsce” – podkreślił Adam Andruszkiewicz.

Z kolei szef MEN zapewnił, że kierowane przez niego Ministerstwo zwraca uwagę na bezpieczne korzystanie z sieci przez uczniów, na każdym etapie ich edukacji.

Przedstawiciele podlaskiej policji zaprezentowali realizowany przez nich od kilku miesięcy program „Cyberświadomi, Cyberbezpieczni”. Inicjatywa ta ma na celu zapobieganie cyberprzemocy, poprzez zwiększanie świadomości dzieci, młodzieży i studentów z rejonu województwa podlaskiego oraz ich opiekunów oraz kadry pedagogicznej.

Również do tej grupy użytkowników – rodziców i nauczycieli, skierowana jest kampania resortu cyfryzacji „Nie zagub dziecka w sieci”, która od kilku miesięcy jest realizowana wspólnie z NASK. 

Białostocka młodzież miała również okazję obejrzeć film „Uważaj, co wrzucasz do sieci”, który powstał w ramach tej kampanii. Materiał został przygotowany we współpracy ze znanym YouTuberem Reżyserem Życia.

„Spotkania z młodzieżą są niezwykle ważne, ale w ramach naszej kampanii chcemy dotrzeć do możliwie najszerszej grupy osób. Edukujemy zarówno młodych ludzi, jak i rodziców” – powiedział wiceminister Adam Andruszkiewicz.

W ubiegłym miesiącu opublikowany został m.in. poradnik „Sexting i nagie zdjęcia. Twoje dziecko i ryzykowne zachowania w online”. To już czwarty z kolei. Wszystkie materiały dostępne są na stronie https://www.gov.pl/web/niezagubdzieckawsieci/do-poczytania.

Poniedziałkowe spotkanie w Białymstoku było kolejnym z serii wojewódzkich spotkań wiceministra cyfryzacji. W ubiegłym tygodniu odwiedził Wrocław i Poznań.

Informacja prasowa Ministerstwa Cyfryzacji 

Komentarze