Reklama

Polityka i prawo

Maciej Pyznar z RCB o ćwiczeniu cyberobrony infrastruktury krytycznej [Cyberdefence24.pl TV]

  • Fot. Michał Adamczewski/Uniwersytet Zielonogórski

Szef Wydziału Ochrony Infrastruktury Krytycznej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) Maciej Pyznar w rozmowie z Cyberdefence24.pl opowiada o tym jak wyglądają ćwiczenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla operatorów infrastruktury krytycznej.

Oczywiście każde ćwiczenie jako forma szkolenia popycha nas do przodu. Uczymy się reagować na fikcyjne zagrożenia - podkreślił Maciej Pyznar. 

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa samo organizuje szkolenia z zakresu cyberbezpieczeństwa dla operatorów infrastruktury krytycznej i wspiera organizację ćwiczeń Cyber-EXE Polska, których inicjatorem jest Fundacja Bezpieczna Cyberprzestrzeń. Jak zaznacza ekspert, odbyły się już cztery takie szkolenia. Dotyczyły one sektora energetycznego, systemu bankowego i telekomunikacyjnego. 

- Oczywiście są to ćwiczenia ograniczone w tym sensie, że są to ćwiczenia sztabowe. W związku z tym poziom symulacji jest bardzo duży - zaznaczył Maciej Pyznar. 

Przedstawiciel Rządowego Centrum Bezpieczeństwa podkreślił, że trwają przygotowania do organizacji tegorocznego ćwiczenia Libero, sprawdzającego elementy Krajowego Planu Zarządzania Kryzysowego. Tym razem tematem ćwiczenia będzie rozległy atak teleinformatyczny. Szczegóły szkolenia nie są jednak jeszcze znane, gdyż prace nad nim wciąż trwają. 

Komentarze