Reklama

Polityka i prawo

Maciej Pyznar z RCB: Czujność operatorów IK jest "przytępiona" [Cyberdefence24.pl TV]

Fot. Cyberdefence24.pl

- W Polsce nie doszło jeszcze do dużego ataku cybernetycznego na infrastrukturę krytyczną. Prowadzi to jednak do tego, że czujność w naszym kraju jest trochę „przytępiona” - mówi Maciej Pyznar, szef Wydziału Ochrony Infrastruktury Krytycznej Rządowego Centrum Bezpieczeństwa w rozmowie z Cyberdefence24.pl.

Reklama

- Na poziom doświadczenia wpływają przede wszystkim informacje o skutecznych atakach teleinformatycznych na infrastrukturę i na dane, które są przechowywane u przedsiębiorców - mówi Maciej Pyznar w rozmowie z Cyberdefence.24

Jak zaznaczył ekspert, w Polsce nie doszło jeszcze do takiego dużego ataku. Prowadzi to jednak do tego, że czujność w naszym kraju jest trochę "przytępiona". - Nie znaczy to jednak, że przedsiębiorcy nie czytają wiadomości i nie są zorientowani w sytuacji oraz poziomie zaawansowania atakujących - dodał Maciej Pyznar. 

A jak układa się współpraca pomiędzy operatorami infrastruktury krytycznej a administracją państwową?

- Jest to praca trudna. Z punktu widzenia przedsiębiorcy państwo go do czegoś "przymusza". Często do tego państwa firmy podchodzą z pewną obawą co do tego, na ile możemy być wobec niego szczerzy, na ile możemy podzielić się informacjami - mówił Maciej Pyznar. 

Podkreślił jednak, że zarówno państwo jak i firmy mają wspólnego klienta, jakim jest obywatel Polski, a bezpieczeństwo świadczenia mu usług jest priorytetem dla wszystkich. 

 

 

Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama