Reklama

Polityka i prawo

Kryptowaluty nielegalne w Rosji? Twarde stanowisko Banku Centralnego

Fot. Pikrepo/CC0
Fot. Pikrepo/CC0

Na mocy nowego prawa w Rosji może zostać wprowadzony zakaz emisji oraz obrotu kryptowalutami. Eksperci są krytyczni wobec stanowiska rosyjskiego Banku Centralnego  wskazując, że takie podejście do wirtualnego pieniądza znacznie ograniczy rozwój gospodarczy oraz technologiczny państwa. Bank pozostaje jednak nieugięty.

16 marca przedstawiciel Banku Rosji Aleksiej Guznow poinformował o planowanym wprowadzeniu zakazu emisji oraz ograniczeniu obiegu kryptowalut na terenie kraju. W projekcie ustawy o cyfrowych aktywach finansowych podkreślono, że wydobywanie bitcoinów niesie ze sobą ogromne ryzyko. Z tego względu nowe prawo zabrania emitowania wirtualnego pieniądza w Federacji Rosyjskiej pod groźbą poniesienia z tego tytułu konsekwencji – donosi serwis E-Hacking News.

„Podejście rosyjskiego Banku Centralnego do sprawy pozostaje niezmienne. Uważamy, że istnieje duże ryzyko przy legalizacji obiegu kryptowalut” – podkreślił Aleksiej Guznow, przedstawiciel banku. Dodał, że ewentualna legalizacja bitcoinów sprawi, iż pojawią się zagrożenia dla stabilności finansowej oraz systemu przeciwdziałania praniu pieniędzy, a także ucierpi na tym sektor ochrony konsumentów. „Bank Centralny sprzeciwił się legalizacji kryptowaluty jako >>narzędzia<< i przedmiotu obiegu” – zaznaczył stanowczo ekspert, cytowany przez E-Hacking News.

Część specjalistów zaangażowanych w dyskusję jest zdania, że bitcoiny powinny być traktowane jako obce waluty, a ich emisja oraz obieg uregulowane w ten sam sposób co tradycyjny pieniądz. Rosyjski Bank Centralny opowiedział się jednak za inną opcją. Instytucja nie zamierza wprowadzać zakazu posiadania cyfrowej waluty, lecz planuje zakazać emisję oraz obieg kryptowalut – informuje E-Hacking News.

Yuri Brisow, członek Komisji ds. Prawnego Wspierania Gospodarki Cyfrowej, ostrzega, że decyzja ta stanie się poważną przeszkodą dla rozwoju przemysłu blockchain w Rosji. „Zakaz wydobywania kryptowalut doprowadzi do całkowitego upadku przemysłu blockchain. Z tego powodu wszystkie kraje rozwinięte, choć rozumieją ryzyko związane z praniem pieniędzy, uchylaniem się od podatków i tak dalej, nie zakazują emisji bitcoinów” – alarmuje specjalista. – „Wprowadzenie zakazu ograniczy wzrost gospodarczy i rozwój technologiczny kraju”.

Jak wskazuje E-Hacking News, Rosja nie powinna wprowadzać prawa, które może utrudniać rozwój innowacji. Serwis przypomina, że już w 2018 roku prezydent Władimir Putin zaznaczył, iż Rosja musi ostrożnie monitorować rynek kryptowalut. Równocześnie Bank Centralny Rosji publicznie poinformował, że pieniądz elektroniczny nie może stać się środkiem płatniczym. 

Reklama

Komentarze

    Reklama