Reklama

Polityka i prawo

Korupcja u amerykańskiego operatora. Departament Sprawiedliwości wydał akt oskarżenia

Fot. Allen Allen/flickr
Fot. Allen Allen/flickr

Zgodnie z aktem oskarżenia wydanym przez Departament Sprawiedliwości USA, przez pięć lat dwóch mężczyzn regularnie wręczało łapówki pracownikom firmy telekomunikacyjnej AT&T, aby Ci pomogli przestępcom w zainfekowaniu wewnętrznych systemów przedsiębiorstwa złośliwym oprogramowaniem. Wirus miał umożliwić odblokowywanie smartfonów i ich obsługę poza siecią operatora – informuje serwis Bankinfosecurity.

Zgodnie z aktem oskarżenia pracownicy, oprócz zainfekowania systemów AT&T, mieli również uzyskać dostęp do wewnętrznych sieci operatora i umieścić w nich urządzenie, umożliwiające przestępcom odblokowanie milionów smartfonów. 

Według Departamentu Sprawiedliwości w latach 2012–2017 incydent przyczynił się do ogromnych strat firmy, która poniosła koszty liczone w milionach dolarów. Jak podaje Bankinfosecurity, mało prawdopodobne jest, aby oskarżeni pracownicy posiadali bezpośredni dostęp do danych klientów.

„Ściśle współpracujemy z organami ścigania, odkąd wykryliśmy to naruszenie. Chcemy, aby przestępcy stanęli przed wymiarem sprawiedliwości” – powiedział cytowany przez Bankinfosecurity rzecznik AT&T.

Oskarżeni

Jednym z dwóch mężczyzn oskarżonych o płacenie łapówek jest Muhammad Fahd. 34-latek z Pakistanu został aresztowany w Hongkongu 4 lutego 2018 roku. Jego ekstradycja do USA miała miejsce 2 sierpnia. Grozi mu 20 lat więzienia, jeśli zostanie uznany winnym wszystkich zarzucanych mu czynów. Drugim oskarżonym jest Ghulam Jiwani, który odpowie za współpracę.

Sposób działania

Według prokuratury przez 5 lat obaj mężczyźni współpracowali ze sobą, aby przekupić pracowników AT&T w celu odblokowania smartfonów.  Na początku Jiwani oraz Fahd skupili się na pracownikach call center, aby uzyskać potrzebne im dane. Następnie kontaktowali się z klientami AT&T, którzy chcieli przenieść się do innego operatora. Po zmanipulowaniu ofiar wywierali presję na pracownikach firmy, aby Ci odblokowali smartfony wskazanych użytkowników. Pomocne w tym były wysokie łapówki. Jedna z osób miała otrzymać od przestępców w sumie ponad 428 000 dolarów.

Zgodnie z aktem oskarżenia Fahd i Jiwani nakłaniali również skorumpowanych pracowników do zakładania firm „słupów”, aby ukryć nielegalny dopływ pieniędzy pochodzący z łapówek. To kolejny zarzut, jaki usłyszeli przestępcy – podaje Bankinfosecurity.

Wirus

Po wykryciu złośliwej działalności prowadzonej przez niektórych pracowników władze firmy podjęły decyzję o zwolnieniu wszystkich podejrzanych. Wówczas oskarżeni mężczyźni rekrutowali nowych przedstawicieli AT&T, których nakłaniali do zainfekowania wewnętrznych sieci złośliwym oprogramowaniem.

Za pomocą wirusa Fahd oraz Jiwani  uzyskali informacje na temat szczegółów funkcjonowania sieci i systemów firmy. Z czasem jeden z mężczyzn zmodyfikował złośliwe oprogramowanie w taki sposób, aby możliwe było uzyskanie do nich dostępu z zewnątrz i odblokowywanie smartfonów klientów  AT&T.

Według śledczych w ciągu pięciu lat oskarżeni wraz ze skorumpowanymi pracownikami firmy odblokowali ponad 2 milionów smartfonów – informuje Bankinfosecurity.

Reklama

Komentarze

    Reklama