Reklama

Polityka i prawo

Korea Płd.: kwitnie handel narkotykami w internecie

Fot. pxhere.com/CC0
Fot. pxhere.com/CC0

Południowokoreańska policja zatrzymała w ubiegłym roku rekordową liczbę ponad 18 tys. podejrzanych w sprawach narkotykowych. Dilerzy coraz częściej handlują nielegalnymi używkami w internecie - alarmuje lokalna agencja prasowa Yonhap

Biuro prokuratora generalnego, które opublikowało statystyki, przestrzegło w sprawozdaniu, że przestępczość narkotykowa rośnie szczególnie szybko wśród młodzieży.

„Więcej nastolatków kupuje nielegalne substancje przez ciekawość, ponieważ łatwo trafiają na reklamy narkotyków na portalach internetowych i w mediach społecznościowych” – ocenili prokuratorzy.

Ze sprawozdania wynika, że w 2020 roku zatrzymano 18 050 osób w sprawach narkotykowych, w tym 4793 podejrzanych o produkcję lub handel nielegalnymi substancjami. To wzrost odpowiednio o 12,5 i 13,4 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem.

Prokuratura przypisuje wzrost tego rodzaju przestępczości z upowszechnieniem handlu narkotykami na międzynarodowych platformach internetowych, w tym w tzw. dark webie i w sieciach społecznościowych, które ułatwiają dilerom kontakt z hurtownikami i klientami.

Handel w internecie przyczynił się między innymi do wzrostu przestępczości narkotykowej wśród młodzieży przed 20. rokiem życia. W tej grupie wiekowej liczba zatrzymanych przestępców wzrosła w ciągu roku o 31 proc. do 313.

W sprawozdaniu zwrócono również uwagę na konsekwentny wzrost przestępczości narkotykowej wśród cudzoziemców. W ubiegłym roku zatrzymano w takich sprawach 1958 obcokrajowców, czyli o 28,1 proc. więcej niż rok wcześniej i ponad dwa razy więcej niż w roku 2018.

image

Źródło:PAP

Komentarze