Polityka i prawo
Konferencja Asów Internetu: „Aby sieć była lepszym i bezpieczniejszym miejscem”
Z inicjatywy Komisji Europejskiej w pierwszej połowie lutego obchodzony jest Dzień Bezpiecznego Internetu (DBI), który z każdym rokiem zyskuje popularność w Europie i na świecie. Na skutek tego niemalże cały miesiąc upływa pod znakiem inicjatyw oraz działań na rzecz propagowania bezpieczeństwa młodych użytkowników w sieci. Jednym z najważniejszych wydarzeń wokół DBI w Polsce jest organizowana przez Fundację Szkoła z Klasą i Google Konferencja Asów Internetu.
Konferencja Asów Internetu odbędzie się w Polsce po raz pierwszy już 11 lutego. To wydarzenie przeznaczone dla nauczycieli szkół podstawowych, uczniów i rodziców. Dzięki uczestnictwu w interaktywnych lekcjach, wykładach i spotkaniach będzie można dowiedzieć się, jak z głową udostępniać w sieci informacje, nie dać się nabrać internetowym oszustom, chronić swoje sekrety, reagować na niewłaściwe zachowania internautów czy rozmawiać o wątpliwościach, gdy trafimy w internecie na coś niepokojącego.
„Podczas Konferencji Asów Internetu chcemy wysłać mocny i pozytywny komunikat, że warto być w sieci asem i kierować się takimi wartościami jak wzajemna życzliwość, rozsądek, odwaga w działaniu, siła i uważność na to, co w internecie widzimy i robimy. Zależy nam, żeby zarówno nauczyciele, jak i uczniowie i ich rodzice poczuli się nie tylko w sieci pewniej, ale odkryli, że mają moc zmieniania internetu w lepsze i bezpieczniejsze miejsce” – mówi Agnieszka Chmielecka, dyrektorka programowa Fundacji Szkoła z Klasą, odpowiedzialna za organizację konferencji.
Asy Internetu to program cieszący się ogromną popularnością na świecie. Od ponad dwóch lat z powodzeniem wprowadzany jest przez Fundację Szkoła z Klasą też do polskich szkół. W tym czasie w programie wzięło udział już ponad 1000 nauczycieli i blisko 75 tysięcy uczniów z całej Polski. Docelowo program Asy Internetu ma dotrzeć do wszystkich szkół podstawowych w kraju.
„Zanim program został wprowadzony w Polsce, był już obecny w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Hiszpanii czy we Włoszech. W Polsce Fundacja Szkoła z Klasą wniosła do programu unikatowe elementy: głębokie wsparcie szkoleniowe dla nauczycieli, wykorzystanie metody >>design thinking<< nastawionej na badanie potrzeb uczniów oraz nacisk na kształcenie praktycznych umiejętności, które uczniowie zyskali, realizując własne akcje społeczne wokół bezpieczeństwa w sieci” – mówi Agata Łuczyńska, prezeska Fundacji Szkoła z Klasą.
Podczas Konferencji Asów Internetu doświadczeni trenerzy, eksperci i praktycy zainspirują do kreatywnego korzystania z szerokich możliwości, jakie daje internet oraz zaprezentują, jak zmienić lekcje o bezpieczeństwie w dobrą zabawę.
„Chcemy wyposażyć nauczycieli w wiedzę, doświadczenie i materiały edukacyjne pozwalające nauczyć dzieci zasad bezpieczeństwa, praktycznych umiejętności, a także dobrych nawyków przy korzystaniu z internetu” - mówi Agnieszka Hryniewicz-Bieniek, dyrektor zarządzająca Google Polska.
Według badań przeprowadzonych przez Ipsos na zlecenie Google jeszcze przed uruchomieniem programu Asy Internetu w Polsce, zarówno rodzice (81%) jak i nauczyciele (84%) wskazali, że to szkoła oraz kadra pedagogiczna powinny przede wszystkim edukować dzieci w zakresie bezpieczeństwa w internecie. Aż 97% badanych nauczycieli stwierdziło wtedy, że bezpieczeństwo w internecie powinno być częścią podstawy programowej.
Konferencja Asów Internetu odbędzie się w czwartek 11 lutego. Udział w niej jest bezpłatny i otwarty dla wszystkich. Transmisja dostępna będzie po rejestracji na platformie Meeting 15 (https://meeting15.com/pl/join-event/fundacja-szkola-z-klasa-i-google-konferencja-asow-internetu) lub za pośrednictwem kanałów Fundacji Szkoła z Klasą w mediach społecznościowych. Wszystkie wystąpienia będą tłumaczone na język migowy.