Polityka i prawo
Kolejne złośliwe oprogramowanie usunięte ze sklepu Google Play
Złośliwe aplikacje na Androida, które łącznie pobrano ponad 1,5 mln razy, przez ponad rok wyłudzały kliknięcia w fałszywe reklamy, spowalniając zarazem działanie zainfekowanych telefonów i zwiększając zużycie baterii oraz transferu danych - informuje serwis Ars Technica.
Problem dotyczył takich aplikacji, jak Idea Note: OCR Text Scanner, GTD, Color Notes i Beauty Fitness. Wykryła go firma Symantec. Po przekazaniu informacji do koncernu Google, który administruje sklepem Play Store, szkodliwe aplikacje zostały z niego usunięte.
Według specjalistów Symantecu nowa taktyka hakerów, którzy do swoich działań wykorzystali oprogramowanie na urządzenia mobilne, polegała m.in. na umieszczaniu w nim modułu powodującego wyświetlanie niewidocznych dla użytkownika reklam na ekranie telefonu. Generowanie ich za każdym razem powodowało wysłanie powiadomienia. Po kliknięciu w nie reklama otwierała się, jednak w taki sposób, by pozostawać niezauważalną dla użytkownika i działać w tle, a jednocześnie - gromadzić kliknięcia nieświadomego użytkownika dotykającego pozornie pustego ekranu.
Firma Symantec tłumaczy, że tego rodzaju złośliwe oprogramowanie reklamowe zazwyczaj powoduje spowolnienie zainfekowanych telefonów oraz nagły spadek zasobów energii w ich bateriach. Działanie takich wirusów może również zwiększać ilość zużywanego transferu danych komórkowych ze względu na częste odświeżanie się niewidocznych dla użytkownika reklam.
Eksperci podkreślają, że aplikacje można było pobrać z Play Store przez ponad rok, a mechanizmy ochronne Google'a nie wykryły ich ze względu na dobrze przemyślane ukrycie modułu złośliwego oprogramowania wewnątrz kodu programów.
Serwis Ars Technica notuje, że przedstawiciele firmy Idea Master, która stworzyła usunięte z dystrybucji programy, nie odpowiedziała na prośbę o komentarz w tej sprawie.
Haertle: Każdego da się zhakować
Materiał sponsorowany