Reklama

Polityka i prawo

Kolejne testy 5G w Polsce. Lublin sprawdza innowacyjną technologię

Fot. Christoph Scholz/flickr
Fot. Christoph Scholz/flickr

Testy innowacyjnej sieci 5G w Lublinie rozpoczęła firma Orange Polska we współpracy z Nokią. W ramach przedsięwzięcia uruchomiono 10 stacji bazowych, a mieszkańcy w najbliższym czasie otrzymają na okres testów 100 smartfonów umożliwiających mobilne korzystanie z nowej sieci.

Lublin jest drugim po Warszawie miastem w Polsce, gdzie prowadzone są próby najnowocześniejszej sieci mobilnej – podkreślił prezydent Lublina Krzysztof Żuk.

„Przyszłość gospodarki, rozwój społeczny, trudno sobie dzisiaj wyobrazić bez działań technologicznych, które reprezentuje firma Orange. Jesteśmy w dobrym momencie by przedstawiać te rozwiązania i spojrzeć w przyszłość od strony inteligentnego miasta, smart city, w którym będziemy musieli oswoić się z tymi technologiami, dostosować się do tych rozwiązań, które są już dzisiaj dostępne” – powiedział w czwartek Żuk na konferencji prasowej.

Dyrektor operacyjny Orange na Europę Jean-Marc Vignolles powiedział, że Lublin jest wśród 10 pierwszych miast w Europie, w których firma prowadzi takie testy. Mają one dostarczyć doświadczeń dotyczących działania nowych rozwiązań technicznych w praktyce. „Ten świat 5G jest jeszcze niewielki, ale ta technologia niesie ze sobą rewolucję, zarówno dla biznesu jak i dla zwykłych mieszkańców. Świat cyfrowych urządzeń podłączonych do sieci codziennie się rozwija i stale rosną jego możliwości” – powiedział Vignolles.

Prezes Orange Polska Jean-Francois Fallacher podkreślił również, że firma wybrała Lublin na testy, ponieważ dużo tu inwestuje, zatrudnia ponad 1 tys. pracowników, a trzy czwarte jego klientów w tym mieście, czyli 120 tys. gospodarstw domowych, jest już podłączonych do sieci światłowodowej. „To jest bardzo ważny test, ponieważ nie dzieje się w warunkach teoretycznych czy laboratoryjnych, ale w warunkach prawdziwego życia i to na dużą skalę” – powiedział Fallacher.

Dostawcą technologii jest Nokia. Ta firma ma już podpisanych 48 umów na całym świecie związanych z siecią 5G – poinformował dyr. Thierry Balouka z Nokii, odpowiedzialny za współpracę z Orange. „Nokia zatrudnia w Polsce 6 tys. pracowników, z czego 5 tys. pracuje w działach badań i rozwoju, tworząc na przykład nowe oprogramowanie” – dodał Balouka.

Test obejmie cztery dzielnice Lublina: Ponikwodę, Tatary, Wieniawę i Śródmieście. Uruchomiono 10 stacji bazowych, które zostały przystosowane do sieci 5G. Będą one umożliwiały dostęp do internetu bezprzewodowo z prędkością przesyłania danych 800 MB/s, czyli 20 razy szybciej niż jest to możliwe obecnie. Użytkownikom, prywatnym mieszkańcom i firmom w najbliższym czasie udostępnionych zostanie 100 smartfonów specjalnie zaprojektowanych do korzystania z sieci 5G.

Lubelska sieć 5G ma pozwalać na przemieszczanie się pomiędzy stacjami bazowymi bez zrywania połączenia. Testy mają trwać do końca roku, wtedy podjęta będzie decyzja o ich ewentualnym przedłużeniu.

Sieć 5G (sieć telekomunikacyjna piątej generacji) to nowy, intensywnie rozwijany standard telekomunikacyjny. Ma umożliwić pięćdziesięcio - a nawet stukrotne zwiększenie prędkości transmisji w porównaniu do obecnych sieci 4G. Taka technologia ma przyspieszyć m.in. rozwój internetu rzeczy (Internet of Things - IoT), usług telemedycyny, autonomicznych pojazdów czy inteligentnych miast.

Komisja Europejska chce, by kraje członkowskie posiadały szerokie pokrycie siecią technologii 5G do 2025 r. Według wskazań Komisji, do 2020 r. sieć 5G ma być dostępna na zasadach komercyjnych w przypadku co najmniej jednego dużego miasta w każdym kraju członkowskim. 

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama