Reklama

Polityka i prawo

Kara za rasistowskie wpisy na Facebooku

fot. Stock Catalog / Flickr / CC BY 2.0
fot. Stock Catalog / Flickr / CC BY 2.0

Na karę 10 miesięcy prac społecznych - po 20 godzin w miesiącu - skazał we wtorek Sąd Okręgowy w Opolu 39-letniego Piotra N., który został oskarżony o zamieszczanie rasistowskich haseł na Facebooku. Wyrok jest nieprawomocny.

Według aktu oskarżenia, Piotr N. w okresie między 2017 a 2020 rokiem wielokrotnie znieważał przedstawicieli innych ras, narodowości i przekonań politycznych, często nawołując przy tym do nienawiści wobec pokrzywdzonych.

Prokuratura wskazała, że w swoich wpisach często używał zwrotów, jakimi posługują się neonaziści oraz kodów związanych ze środowiskami rasistowskimi, promującymi supremację białej rasy. Zarzucono mu także, że publicznie pochwalał masowe morderstwo, którego sprawcą był prawicowy terrorysta Anders Breivik.

Oskarżony nie przyznał się do winy, twierdząc, że symbol 88 nie ma związku z nazistowskim pozdrowieniem, a jest używana przez kibiców Celtic Glasgow, do których się zalicza po kilkuletnim pobycie w Szkocji. Zaprzeczył także, by pochwalał zbrodnię popełnioną przez Breivika.

Po trwającym jeden dzień procesie, sąd orzekł Piotra N. za winnego zarzucanych mu czynów i wymierzył mu karę 20 godzin miesięcznie bezpłatnych prac przez 10 miesięcy. Wyrok jest nieprawomocny.

image

 

Źródło:PAP

Komentarze