Reklama

Polityka i prawo

Jak zhakować U.S. Navy? Znamy tajemnice irańskich operacji

Fot. Official U.S. Navy Page/flickr
Fot. Official U.S. Navy Page/flickr

Tajemnice działalności Iranu w cyberprzestrzeni zostały zdemaskowane w wyniku błędu jednej z grup hakerskich działającej na zlecenie Teheranu. W sieci odkryto serwer zawierający 40 GB materiałów szkoleniowych dla irańskich cyberprzestepców. Wśród nich znajdowały się pliki wideo pokazujące szczegóły operacji wymierzonej w przedstawiciela U.S. Navy.

Eksperci IBM X-Force Incident Response Intelligence Services (IRIS) odkryli szczegóły działania jednej z irańskich grup hakerskich znanej jako Charming Kitten. W ostatnim czasie jej cyberprzestępcy byli kojarzeni z cyberatakami wymierzonymi w koncerny farmaceutyczne oraz kampanię prezydencką w Stanach Zjednoczonych. Popełniony przez członków grupy błąd umożliwił specjalistom X-Force IRIS przeanalizować serwer z ponad 40 GB danych na temat ich operacji.

 „Kiedy zaczęliśmy przeglądać wszystkie dane i pliki wideo, nie mogliśmy uwierzyć w to, co widzimy” – podkreślił w wywiadzie dla CyberScoop Allison Wikoff, specjalista IBM. – „To odkrycie nadało zupełnie nowe znaczenie obserwacji”.

 W zidentyfikowanych plikach znajdowały się między innymi materiały szkoleniowe dla irańskich hakerów, w tym praktyczne poradniki wideo trwające od 2 minut do 2 godzin. Na jednym z nich operator Charming Kitten przeszukuje i wydobywa dane z różnych zainfekowanych kont członka U.S. Navy. „Trzy z odkrytych plików wideo ujawniają, że hakerzy Charming Kitten z powodzeniem włamali się do kilku kont powiązanych z członkiem marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych” – precyzują specjaliści. W ten sposób irańska grupa była w stanie eksportować informacje dotyczące między innymi jednostki wojskowej, baz marynarki, a także dane osobowe, w tym miejsce zamieszkania czy osobiste zdjęcia, należące do członka U.S. Navy.  

„Chociaż nie możemy i nie będziemy komentować żadnego konkretnego przypadku, w U.S. Navy podkreślamy wszystkim pracownikom konieczność myślenia o cyberbezpieczeństwie za każdym razem, gdy logują się na dowolnej platformie lub koncie, oficjalnym lub osobistym” – skomentował sprawę rzecznik marynarki wojennej, cytowany przez CyberScoop.

W odkrytym przez zespół X-Force IRIS zbiorze danych znaleziono również irańskie numery telefonów powiązane z grupą Charming Kitten – wynika z raportu, opublikowanego na oficjalnym blogu IBM.

„Charming Kitten wykorzystała swoją infrastrukturę do atakowania wielu różnorodnych celów strategicznych, które służą zarówno interesom krótko-, jak i długoterminowym” – wskazują eksperci X-Force IRIS. Jak dodają, grupa działa od co najmniej 2013 roku. Jej cechą charakterystyczną jest zbieranie danych uwierzytelniających i przechwytywanie poczty elektronicznej poprzez ataki phishingowe wymierzone w strategiczne dla irańskiego rządu podmioty.

„IBM X-Force IRIS uważa ITG18 za zdeterminowaną grupę zagrożeń ze znacznymi inwestycjami w jej działalność” – czytamy na blogu firmy. – „Grupa wykazała się wytrwałością w działalności i konsekwentnym tworzeniem nowej infrastruktury”. Specjaliści wskazują, że operacje prowadzone przez irańską grupę w wielu przypadkach mogły zakończyć się sukcesem ze względu na fakt, że jej hakerzy posiadają bogate doświadczenie w zakresie prowadzenia tego typu kampanii.

Reklama

Haertle: Każdego da się zhakować

Materiał sponsorowany

Komentarze (5)

  1. 3r34t4t4t

    byczo jest skoro jakiś koleś np w Iranie może okraść z danych kogokolwiek na Świecie, brawo wy? my ? wszechsuper internet może wyjść bokiem a dołączone do sieci myśliwce(?) zejść dołem ? Ktoś coś ?

  2. Niuniu

    Jaki szczęśliwy traf - nie dość, że znaleziono dowody przestępstw i mechanizmy ich popełniania to jeszcze są tam telefony i zapewne inne dane tych domorosłych hakerów. Za chwilę okaże się, że są tam też namiary na finansujących hakerstwo Rosjan i chińczyków a sam serwer był produkcji Huawei a prąd do jego zasilania produkowano z gazu który dostarczał Gazprom gazociągiem NS2.

    1. y

      Pisz książki SF, a nie sil się na prześmiewcze posty. A swoją drogą zgodnie z przysłowiem: "uderz w stół -nożyce się odezwą", ruski troll musiał głupio skomentować. Bo oczywiście według niego Rosjanie to aniołki i nie finansują hakerów i internetowych trolli. Tylko kto Tobie Niuni płaci...

  3. Mirek

    Tak było, nie zmyślam. Kto by nie wierzył na słowo służbom USA?

  4. Cyborg

    Wygląda na to że konkurencyjna grupa iranska walcząca o większą KASĘ podłożyła im s######

  5. Zenuaa

    Masakra kojarzą mi się z polskymy ekspertami sukcesy tego kalibru widziałem jak do tej pory tylko u nas

Reklama